Często w fazie projektowania budynku architekt wydziela przestrzeń na potrzeby sanitarne i stara się ustalić z inwestorem układ i rodzaj urządzeń do zamontowania. Sami musimy ustalić, czy łazienka będzie oddzielona od toalety kosztem zmniejszenia jej powierzchni. Największą rolę odgrywają urządzenia sanitarne, ponieważ to one będą widoczne i wpłyną na stylizację łazienki.

Co kupić w pierwszej kolejności.

wyposażenie łazienek

Na wyposażenie łazienek będzie składał się podstawowy zestaw składający się z miski ustępowej i bidetu. Do tego należy dokupić umywalkę. Uzupełnieniem takiego kompletu powinna być wanna lub prysznic, ale to zależy od indywidualnych upodobań klienta. Modele i firmy producentów takiej ceramiki nie mają znaczenia, ponieważ mocowania są uniwersalne. Sam wybór rodzaju podłączenia narzuci nam również jaki asortyment będzie dostępny. W tej chwili odchodzi się od tradycyjnych montowanych do podłogi WC kompaktów. Aby zachować ładny wygląd łazienki i komfort użytkowania można zastosować montaż podtynkowy. Wszystkie elementy ukryte są pod płytkami ceramicznymi. Mamy dostęp do podzespołów co umożliwia nam ich wymianę i serwisowanie podczas użytkowania. Specjalne przygotowane stelaże podtrzymują wszystkie istotne podzespoły, tak więc widoczne są tylko śruby montażowe. Dzięki temu możemy zastosować dowolne wyposażenie łazienek bez zwracania uwagi na markę i producenta. Takie mocowania również pozwalają na montaż ciężkiego wyposażenia w ściankach działowych o lekkiej konstrukcji.

Jak dobierać akcesoria do zestawów podtynkowych?

Tu wszystko zależy od wielkości łazienki. Musimy pamiętać, aby zachować ergonomie tego pomieszczenia. Dobrze jest wybierać produkty z jednej serii, ponieważ będą one stylistycznie pasowały do siebie. Producenci mogą różnie określać swój bazowy odcień bieli. Takie łączone zestawy będą odróżniały się, a wyposażenie łazienek będzie wyglądało chaotycznie. Przy nowoczesnych produktach stosowane są udogodnienia w postaci powłok utrudniających powstawanie osadów. Producenci również starają się minimalizować ilość miejsc, gdzie osadzają się zanieczyszczenia.Warto na to zwracać uwagę, ponieważ to sprawi, że poświęcimy mniej czasu na utrzymanie łazienki w czystości. Przełoży się to również na bezpieczeństwo higieniczne dla nas i całej rodziny. Tak dobrany zestaw pozwoli na większe zadowolenie z użytkowania tego pomieszczenia oraz będzie wyglądać estetycznie. Przed zakupem można sprawdzić która seria wyposażenia będzie odpowiednia do naszej aranżacji łazienki i okładzin ceramicznych.