Niedobór witamin w organizmie może doprowadzić do powstania wielu poważnych chorób, więc nie powinno się tego zbytnio lekceważyć. Warto więc każdego dnia dostarczać do swojego organizmu odpowiednią dawkę witamin, tak aby można było poprawnie funkcjonować i nie obawiać się przy tym o swoje zdrowie. Brak danej witaminy w organizmie ludzkim prowadzi w konsekwencji do awitaminozy. Wtedy też odnotowuje się kompletny brak danej witaminy, co może być źródłem wielu problemów, przez co człowiek nie będzie się czuł dobrze, a już na pewno będzie osłabiony.

Wypadanie włosów, tiki nerwowe, drętwienie kończyń

ChorobaBrak witamin w organizmie doprowadzić może np. do wypadania włosów, powstania tików nerwowych oraz drętwienia kończyn, więc widać wyraźnie, że warto regularnie zaopatrywać organizm w takie witaminy jak: A, C, B6, B12, E. Dzięki temu zabezpieczyć można się też przed wypadaniem zębów, szkorbutem, czy też krwawieniem z jamy ustnej. Takie objawy odnotowuje się u ludzi, gdy brakuje w organizmie witaminy C. W przypadku braku witaminy E można zachorować na anemię, posiada się wtedy niską wagę, czuje się ogólne osłabienie i nie ma się chęci do wykonywania przeróżnych czynności, a więc człowiek staje się osowiały i nie ma na nic ochoty. Są to bardzo poważne schorzenia, dlatego nie można tego bagatelizować i jak najwcześniej zapisać się do dobrego specjalisty, który będzie w stanie udzielić porad medycznych osobom znajdującym się w potrzebie, które będą szukać dla siebie ratunku. Brak witaminy K prowadzi np. do osłabnięcia krzepnięcia krwi, natomiast niedostatek witaminy B1 doprowadza do zaników pamięci. Wtedy też człowiek ma problemy z kojarzeniem faktów, nie przypomina sobie, co działo się kilka dni temu, gdzie był, kiedy są urodziny jego bliskich, itd. Jak widać brak witamin może być bardzo szkodliwy dla ludzi, z czego należy zdawać sobie sprawę.

Depresja oraz ogólne zmęczenie

Niedobór witamin w organizmie może finalnie doprowadzić do depresji, a już na pewno do ogólnego zmęczenia. Depresja to jedna z najpoważniejszych chorób, ponieważ po pewnym czasie człowiek czuje się bardzo samotny, nic go nie cieszy i pojawiają się wtedy myśli samobójcze, które czasami są nawet realizowane. Widać więc wyraźnie jak wielką rolę pełni codzienne przyjmowanie odpowiednich dawek witamin, które można dostarczać do organizmu np. przy pomocy warzyw i owoców. Warto udać się do dobrego dietetyka, który przygotuje zainteresowanym optymalny dla nich plan żywieniowy i do niego się stosować na każdym kroku.