Samochodowa nawigacja to jedno z tych udogodnień, bez których większość współczesnych kierowców nie wyobraża sobie życia. By korzystać z tego typu funkcjonalności, nie jest potrzebne już nawet osobne urządzenie. Wystarczy smartfon z modułem GPS i odpowiednim rodzajem aplikacji. Dla zagwarantowania większego komfortu nawigowania, przydatnym gadżetem okazuje się również samochodowy uchwyt na telefon, który pozwala zamocować smartfon w odpowiadającym nam miejscu. Jaki model uchwytu wybrać i na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

Rodzaje uchwytów samochodowych

samochodowy uchwyt na telefonNajpopularniejsze typy uchwytów to modele przeznaczone do instalacji na szybie, na kratce wentylacyjnej i desce rozdzielczej. W sprzedaży można znaleźć również bardziej nietypowe wersje przeznaczone do instalacji na kierownicy, czy zyskujące w ostatnim czasie na popularności, magnetyczne uchwyty na telefon. Wybór konkretnego modelu uchwytu w największym stopniu zależy od upodobań i indywidualnych doświadczeń kierowcy, ale powinien uwzględniać również specyfikację techniczną samochodu.

Jeśli nie chcemy przesłaniać sobie widoku na przedniej szybie, wybieramy uchwyt na telefon mocowany na kratce wentylacyjnej lub desce rozdzielczej. Jeśli kratka wentylacyjna zlokalizowana jest zbyt nisko, lepszym wyborem będzie uchwyt na desce rozdzielczej lub szybie. Gdy deska rozdzielcza ma chropowatą powierzchnię i klasyczna przyssawka znajdująca się w większości samochodowych uchwytów na telefon się nie sprawdzi, wybieramy alternatywne rozwiązanie w postaci maty antypoślizgowej przyklejanej na deskę lub sięgamy po uchwyt mocowany do szyby czy kratki wentylacyjnej.

O czym pamiętać, kupując nowy uchwyt na telefon?

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu uchwytu, upewnij się, czy będzie on dostosowany do wymiarów Twojego telefonu. Poza tym warto sprawdzić, czy umożliwia on swobodne regulowanie położenia telefonu w każdej płaszczyźnie. Wybieramy uchwyty wykonane z dobrej jakości materiałów, o szerokim zakresie regulacji położenia telefonu, wygodne w obsłudze, mocno trzymające telefon i dobrze trzymające się powierzchni, do jakiej je zamocujemy.

Najczęściej wybieranym przez kierowców modelem uchwytów samochodowych są te mocowane do szyby. Dzięki centralnemu położeniu uchwytu na telefon, osadzony w nim smartfon można wykorzystać również w charakterze wideorejestratora. Jeśli jednak nie dysponujesz długim przewodem do ładowania telefonu, polecanym wyborem będzie zakup uchwytu mocowanego do kratki wentylacyjnej ? zwykle tuż pod kratką znajduje się gniazdo samochodowej zapalniczki, z którego przez specjalną przejściówkę można ładować smartfon.