Istnieją sprzęty, które są wręcz niezbędne w przypadku każdej osoby czy studia, które pracują z dźwiękiem, nagrywają go czy kreują. Niemniej jednak przedwzmacniacz mikrofonowy zdecydowanie na tej liście się nie znajduje ? jest to sprzęt raczej dodatkowy, kupowany przez osoby chcące uzupełnić swoje domowe studio dźwiękowe. Jakie jest jego działanie, przeznaczenie oraz jak go zakupić? Oczywiście wiele zależy od tego, jakie mamy oczekiwania względem realizowanego dźwięku. W niektórych przypadkach tego rodzaju wzmacniacze będą po prostu zbędne; w innych będą warte uwagi, zwłaszcza gdy dołożymy do tego potrzebę kreowania dźwięków na nieco innym poziomie. Sprawdźmy, co na ten temat mówi muzyczna teoria oraz praktyka.

Czym jest przedwzmacniacz mikrofonowy?

przedwzmacniaczeJak można się domyślić po samej nazwie, urządzenie to ma zadanie wzmocnić dźwięk na etapie dochodzenia od mikrofonu do docierania do momentu, gdy dźwięk poddawany jest dalszej obróbce. Sygnał mikrofonowy może być w niektórych przypadkach na tyle slaby, że nie nadaje się do dalszej obróbki; przedwzmacniacz mikrofonowy (https://riff.net.pl/interfejsy-audio/47521-focusrite-isa-one-digital-przedwzmacniacz-mikrofonowy.html) zwiększa natężenie dźwięku do poziomu liniowego, określanego według tego, jaki ostatecznie dźwięk pragniemy uzyskać.

Jak wygląda i działa przedwzmacniacz?

Z uwagi na swoje zastosowanie przedwzmacniacze mikrofonowe mogą mieć rozmaite kształty oraz różne parametry. Często podstawowe sprzęty tego rodzaju mają tylko jedno pokrętło, po prostu wzmacniające słaby sygnał. Powszechnie dostępne są jednak bardziej rozbudowane sprzęty, które mają o wiele więcej funkcji, przycisków i pokręteł. Z uwagi na estetykę dźwięku można wyznaczyć przedwzmacniacze transparentne, których zadaniem jest podkręcenie sygnału w wersji jak najbardziej naturalnej; taki sprzęt zwykle posiada najmniej opcji. Przedwzmacniacze mikrofonowe koloryzujące sygnał zmieniają go nieco, co przydaje się przy świadomej zmianie barwy dźwięków.

Na czym opierać wybór?

Jak można się domyślić z uwagi na rodzaje tych sprzętów, przedwzmacniacz mikrofonowy należy dobrać przede wszystkim do oczekiwanego efektu. Przedwzmacniacze transparentne dadzą nam dźwięk bardzo czysty, podczas gdy lampowe ? głębszy i mocniejszy, zaś tranzystorowe ? wręcz charakterny. Oczywiście warto zwrócić też uwagę, czy sprzęt posiada wszystkie niezbędne wejścia i miejsca na wtyczki, na których nam zależy, co dopasowujemy głównie do poziomu, na jakim pracujemy z dźwiękiem. W praktyce doświadczeni realizatorzy bardzo często decydują się na kilka przedwzmacniaczy, aby móc wykonywać rozmaitego rodzaju melodie.