W przestrzeniach biurowych każdego dnia drukuje się wiele różnorodnych dokumentów, zawierających w treści szczegółowe, wymagające ochrony dane osobiste. Wyciągi z rachunków osobistych, formularze rekrutacyjne, wiadomości mailowe, a także wiele innych dokumentów może wpaść w niepowołane ręce. Dlatego z pomocą przychodzą niszczarki biurowe, które skutecznie ochronią naszą tożsamość przed kradzieżą.

Słów kilka o niszczarce biurowej

Niszczarka biurowa to urządzenie, które pomoże nam pozbyć się poufnych dokumentów. Dlatego jej obecność w biurach czy urzędach nie stanowi niczego spektakularnego, albowiem skutecznie przyczyniają się do podniesienia efektywności pracy oraz ochrony danych osobowych. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń, które wcale nie muszą być drogie. Rodzi się jednak pytanie, na co zwracać uwagę podczas kupna niszczarki, jeśli w tym temacie nie posiada się wystarczającej wiedzy?

Rodzaje niszczarek

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów niszczarek biurowych. Biorąc pod uwagę jej wydajność, możemy wyróżnić urządzenia przeznaczone do potrzeb:

  • osobistych i małych firm
  • średnich firm
  • dużych firm

Dostępne niszczarki biurowe wyposażone są w różny stopień cięcia dokumentów ? w paski, tzw. strip-cut, ścinki, czyli cross-cut, oraz micro-cut, czyli ścinki około sześć razy mniejsze niż przy zastosowaniu technologii cięcia cross-cut. Istnieją także niszczarki, które rozdrabniają kartkę a4 na ponad 15 tys. fragmentów, jednak są one przydatne tylko do niszczenia niezwykle poufnych treści, np. ściśle tajnych dokumentów rządowych. Poziomy bezpieczeństwa niszczarek są standaryzowane i określa je parametr DIN (od DIN 1 do DIN 6). Szeroki wybór niszczarek biurowech znajdziesz m.in. na www.ergonauta.pl

Niszczarki przeznaczone dla kilku użytkowników

Ten rodzaj niszczarki biurowej waha się w przedziale cenowym między 500 a 1600 złotych. Cieszą się dużą popularnością w przestrzeniach firmowych, przede wszystkim z uwagi na swoją uniwersalność wykorzystania. Zarówno świetnie sprawują się w roli urządzenia przybiurkowego, jak również podczas użytku wolnostojącego. Jej innowacyjna konstrukcja umożliwia przerób około 200 dokumentów dziennie, z zachowaniem przerw czasowych, gdyż ciągła, intensywna praca urządzenia może zagrażać jej żywotności. Zastanawiając się nad wyborem niszczarki, warto wcześniej zastanowić się, jakiej mocy przerobowej miałoby być to urządzenie. Są bowiem na rynku urządzenia, które umożliwiają niszczenie pojedynczych kartek, jak również kilkunastu egzemplarzy jednocześnie.

Niszczarka biurowa do biznesowego użytku

W sytuacji, gdy nasze biuro liczy kilkunastu pracowników, a każdy z nich zgłasza potrzebę posiadania niszczarki biurowej, wówczas doskonałym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnego urządzenia, który zmniejszy koszt zakupu sprzętu osobistego. Co prawda należy liczyć się z większym wydatkiem, gdyż je nabycie często waha się w przedziale 1500-3000 złotych, jeśli niszczarka będzie użytkowana przez mniej niż dwudziestu pracowników oraz powyżej 3000 złotych, jeśli z urządzenia będzie korzystało więcej niż dwadzieścia osób. Tego typu sprzęt charakteryzuje się wysoką wydajnością, ponieważ jego dzienne moce przerobowe sięgają nawet 800 kartek ? przy zachowaniu ciągłej, intensywnej pracy. Decydując się na taki model niszczarki biurowej warto mieć na uwadze nie tylko niekwestionowany komfort użytkowania, ale również pojemność kosza, z którego opróżnianiem może być nie lada kłopot. Przyjęło się sądzić, że optymalna pojemność kosza wynosi w tym przypadku 50 litrów.

Wydajność urządzenia jako kluczowy element wyboru

Wydajność urządzenia jest szalenie ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru niszczarki biurowej. Warunkuje bowiem komfort pracy, w szczególności wtedy, kiedy niszczymy więcej niż jedną kartkę jednocześnie. Mówiąc o wydajności urządzenia mamy na myśli ilość dokumentów, jakie chcemy zniszczyć przy pojedynczym zastosowaniu urządzenia. Musimy bowiem pamiętać, że przeciążając sprzęt poprzez wykorzystywanie go w sprzeczności z zaleceniami producenta skutecznie zmniejsza jego żywotność.