Samochodową lodówkę turystyczną można dostać w każdym dobrym sklepie motoryzacyjnym. Jest to niezwykle praktyczne urządzenie, które świetnie sprawdza się przy wyprawach na plażę, biwak, bądź wyjazdach w długą trasę. Dzięki niemu nawet w upalny dzień będziemy mogli cieszyć się zimnymi napojami. Ponieważ ich działanie polega zwykle na izolacji termicznej, można w nich przechowywać także ciepłe jedzenie. Lodówki turystyczne występują w wielu rodzajach, dopasowanych do różnych potrzeb klientów. Ze względu na sposób chłodzenia dzielą się na cztery podstawowe rodzaje: torby termiczne, lodówki na wkłady chłodzące, lodówki gazowe i elektryczne.

            Najtańszą opcję stanowią oczywiście torby termiczne. Są one wykonane z materiałów sztucznych i wyłożone od wewnątrz aluminium, dzięki czemu spowalniają wymianę termiczną z otoczeniem. W takiej torbie można przechowywać zarówno schłodzone napoje, jak i ciepłe posiłki.

            Do bardzo drogich nie należą także lodówki na wkłady chłodzące, czyli plastikowe bądź metalowe kubły posiadające w ściankach styropian lub piankę poliuratenową. Taki kubeł wypełnia się lodem z zamrażarki, co pozwala przez długi czas zachować niską temperaturę.

            Droższe, ale za to bardziej funkcjonalne są lodówki elektryczne, zasilane z gniazada zapalniczki samochodowej. Posiadają one także funkcję grzania, dzięki czemu można w nich przewozić także gorące potrawy. W podobny sposób zasilane są lodówki gazowe (substancją chłodzącą jest w nich zwykle amoniak), często wykorzystywane w TIR-ach na jachtach. Najbardziej zaawansowane z tych urządzeń potrafią rozpoznawać temperaturę otoczenia i dostosowują do niej temperaturę w swoim wnętrzu.

            Kupując lodówkę samochodową powinniśmy dobrze się zastanowić, co i gdzie będziemy w niej przewozić (pojemność lodówek samochodowych waha się od kilku do kilkudziesięciu litrów). Jeśli w grę wchodzą dłuższe dystanse i większa ilość napojów lub jedzenia, zwykła torba termiczna może nie wystarczyć. Z kolei bardziej zaawansowany sprzęt nie powinien być zbyt głośny, tak aby nie obudził nas na kempingu i nie rozpraszał w trakcie jazdy. Powinniśmy także wziąć pod uwagę fakt, że lodówki elektryczne i gazowe mogą być sporo cięższe od toreb i lodówek na wkłady. Tego typu lodówki powinny też mieć odpowiednie kable pozwalające na zasilanie ich zarówno w samochodzie, jak i w domu.

Warto również przeczytać:

CezakAuto.p - Części samochodowe