Podczas remontu czy wykończenia łazienki często uwaga skupiona jest na płytkach oraz elementach sanitarnych. Nie można jednak zapominać o oświetleniu oraz punktach elektrycznych. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna stanowi podstawę funkcjonalności.

Strefy instalacji elektrycznej w łazience

Strefa 0. Najbardziej newralgiczna - to wnętrze wanny lub basenu natryskowego. Można instalować tam tylko osprzęt o stopniu ochrony nie mniejszym niż IPX7 - oznacza to, że użytkować można tylko urządzenia o napięciu do 12V, a ich źródło zasilania powinno być umieszczone poza tą strefą.

Strefa 1. To odległość 0,6 m od drwi kabiny prysznicowej i 2,25 m od poziomu podłogi. Mogą tu być instalowane tylko podgrzewacze wody o stopniu ochrony IPX5.

Strefa 2. Kolejne 0.6 m w płaszczyźnie pionowej i również 2,25 m od poziomu podłogi. Możliwe jest tu instalowanie podgrzewaczy wody o stopniu ochrony nie mniejszym niż IPX4 oraz opraw oświetleniowych w II klasie ochronności (ich wyłączniki powinny znajdować się już w strefie 3).

Strefa 3. Przebiega 2,4 m od końca strefy 2 i na wysokości 2,25 m. Instalowany w niej sprzęt i osprzęt muszą mieć kategorię ochronności IPX1. To w niej mogą znajdować się wyłączniki oświetlenia, gniazdka naścienne, pralka itp.

Rozplanowanie instalacji elektrycznej w łazience

Zastosowanie mogą mieć wyłącznie zabezpieczone gniazdka wtyczkowe bryzgoszczelne, umieszczone poza strefą 2. Grzejniki podłogowe muszą być zabezpieczone metalową siatką bądź blachą z połączeniami wyrównawczymi. Podobnie należy postąpić ze wszystkimi metalowymi elementami, mogącymi mieć styczność z wodą - grzejnikami, armaturą itp.

Podczas projektowania instalacji elektrycznej w łazience obowiązują wszystkie podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej i podłączania sprzętu. Oznacza to m. in., że wszelkie elementy instalacyjne powinny być położone tylko dla urządzeń, które się w niej znajdują. Niedopuszczalne jest np. podpinanie pod łazienkowe gniazdka sprzętów w kuchni czy w pokoju. Przewody elektryczne powinny być umieszczone podtynkowo i schowane w nieprzewodzących plastikowych rurkach. Wszelkie łazienkowe urządzenia powinny mieć zasilanie jednofazowe. Jedynie przepływowe ogrzewacze o dużej mocy mogą mieć zasilanie trójfazowe - warto upewnić się o tym przed zakupem, bo do jego podłączenia potrzebna będzie specjalna i oddzielna instalacja.

Planując remont czy budowę łazienki, należy mieć uprzednio przemyślany jej wygląd i wyposażenie, by - przestrzegając wszystkich norm i reguł instalacyjnych - móc w pełni cieszyć się funkcjonalnością bez obaw o bezpieczeństwo domowników.

Montaż instalacji elektrycznej w łazience

Polskie normy budowlane bardzo restrykcyjnie traktują dopuszczalne warunki instalacji elektrycznych w pomieszczeniach sanitarnych. Określa je PN-HD 60364-7-701:2010. Ze względu na niebezpieczeństwo kontaktu wody z elektrycznością, projektowanie i zakładanie instalacji elektrycznych w łazience powinno być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanego fachowca, dysponującego stosownymi uprawnieniami. Jeśli nie ma się nikogo sprawdzonego, to warto poszukać w Internecie, a najlepiej tam, gdzie można sprawdzić opinie od byłych klientów. Takim miejscem jest Fixly - serwis, gdzie wystarczy dodać zapytanie, a zainteresowani fachowcy sami kontaktują się ze zlecającym.