Oddanie dziecka pod opiekę żłobka to zawsze duże przeżycie dla rodziców. Nic dziwnego, że tak pieczołowicie wybierają placówkę, która przez kolejne lata będzie sprawowała pieczę nad ich największym skarbem. Wybór żłobka to duże wyzwanie. Trzeba sprawdzić każdy szczegół, który być może zaważy o decyzji. Najczęściej rodzice szukają miejsca w placówkach położonych blisko domu lub miejsca pracy. Każdy państwowy żłobek w Poznaniu ma swój przydzielony rejon - pierwszeństwo mają zatem dzieci mieszkające w okolicy. Punktację można jednak podbić, jeżeli rodzice lub jedno z nich pracuje niedaleko żłobka. Takie rozwiązanie ma też duży plus - oddawanie i odbieranie dziecka z placówki jest dużo szybsze i wygodniejsze. Wybierając żłobek warto zwrócić uwagę właśnie na lokalizację.

Lokalizacja

Najlepsza jest zatem lokalizacja to blisko pracy, domu, ewentualnie po drodze. Jeśli korzystamy z samochodu, warto wcześniej sprawdzić, czy nie będzie w przyszłości problemu z parkowaniem. Nie każdy żłobek w Poznaniu ma miejsca postojowe blisko budynku, najczęściej ze względu na niewielką ilość wolnej przestrzeni w mieście.

Budynek i okolica

żłobek poznań

Oglądając budynek należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, które powiedzą dużo o działalności placówki. Najważniejsza jest liczba pomieszczeń do zabawy, a także fakt, czy ilość sypialni jest wystarczająca, aby każda grupa mogła położyć się na drzemkę niezależnie od drugiej. Dobrze, jeśli jest również osobna jadalnia z krzesełkami do karmienia tych młodszych dzieci. Toaleta powinna mieć nisko zamontowane umywalki, posiadać czyste nocniczki, a dla starszych maluszków specjalne, małe muszle. Każdy państwowy żłobek w Poznaniu ma obowiązek posiadania chociaż jednej niskiej toalety na grupę. Przydatna będzie również własna, wydzielona wózkownia oraz szatnia, w której każdy maluszek będzie trzymał swoje rzeczy osobiste. Warto też zwiedzić okolicę budynku i zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, np. czy przestrzeń jest ograniczona płotem, czy płot nie ma wystających elementów, czy jest na terenie własny plac zabaw, jakie są na nim dostępne zabawki, czy obcy mają utrudniony wstęp na teren żłobka etc. Wszystkie te elementy będą świadczyły o bezpieczeństwie i jakości opieki nad dziećmi w placówce.

Wyposażenie

Podczas wizytacji sprawdźmy, jakie zabawki są do dyspozycji dzieci. Ważne jest, aby nie posiadały żadnych małych elementów, którymi dzieci mogą się zadławić. Muszą też mieć ograniczony dostęp do przedmiotów, aby bawić się zawsze pod czujnym okiem opiekunki.