Koc elektryczny to doskonały zakup na jesienne i zimowe wieczory. Tylko z pozoru niewiele różni się od zwykłego koca. Dzięki przeplecionym przez tradycyjne nitki przewodem elektrycznym daje wyjątkowe ciepło, które nie tylko pomaga się rozgrzać i zrelaksować, ale może także wspomagać rehabilitację.

Do czego służy koc elektryczny?

Koce elektryczne to coraz popularniejsze w polskich domach akcesoria. W chłodne, jesienne i zimowe wieczory okazują się niezastąpione, podobnie zresztą jak podczas przeziębienia lub innej infekcji. Służą właściwie trzem celom:

  • Pozwalają się rozgrzać, stanowią dodatkowe źródło ciepła idealnie sprawdzają się, zanim wspólnota osiedla uruchomi system grzewczy, a także gdy w domu jest po prostu zbyt chłodno; czasami okazują się również przydatne podczas jesienno-zimowych wyjazdów turystycznych.
  • Pomagają się zrelaksować i rozluźnić mięśnie nawet kilkanaście minut spędzonych pod takim kocem pobudzi krążenie krwi oraz pomoże w rozluźnieniu napiętych po całym dniu mięśni.
  • Wspomagają rehabilitację - osoby wracające do sprawności po różnego rodzaju kontuzjach, cierpiące na dolegliwości reumatyczne lub bóle pleców z pewnością docenią ulgę, jaką przynosi ciepło płynące z elektrycznego koca.

Na co zwrócić uwagę, kupując koc elektryczny?

Jak wybrać koc elektryczny? PoradySzczególną uwagę należy zwrócić oczywiście na moc urządzenia. To od niej będzie bowiem zależeć, jak szybko koc się rozgrzeje i jak wysoką temperaturę będzie mógł osiągnąć. Trzeba jednak pamiętać, że im większa moc, tym większe jest ryzyko poparzenia się w trakcie użytkowania i oczywiście większe zużycie prądu. Najlepszym rozwiązaniem są koce elektryczne o mocy około 50 W, nie więcej. Koniecznie należy zwrócić uwagę na rozmiar koce występują bowiem w wersji jedno- i dwuosobowej. Ostatnim podstawowym kryterium wyboru jest oczywiście materiał. Koce mogę być wykonane z bawełny, satyny, poliestru lub polaru. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, warto natomiast zwrócić uwagę, czy materiał nie będzie się mechacił po praniu (tak, koce elektryczne również się pierze) i czy będzie on wystarczająco trwały.

Dodatkowe możliwości

Najprostszy koc elektryczny będzie wyposażony jedynie w panel do sterowania temperaturą. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają płynną regulację, jeszcze nowocześniejsze dysponują zintegrowanym wyświetlaczem LCD, na którym można zaplanować na przykład automatyczne wyłączenie koca po określonym czasie. To rozwiązanie bardzo przydatne, chroni bowiem przed przegrzaniem lub poparzeniem w sytuacji, gdy pod kocem się po prostu zaśnie, o co nietrudno. Kupując koc elektryczny, należy przede wszystkim zadbać o wybór bezpiecznego urządzenia. Chodzi głównie o certyfikaty bezpieczeństwa, gwarancję sprawnego i nieszkodliwego dla organizmu działania maty grzewczej. Warto także sprawdzić, jak urządzenie działa przy ewentualnym przegrzaniu. Najlepiej, jeśli automatycznie się wyłącza lub przynajmniej uruchamia jakiś znak ostrzegawczy (np. lampkę).