Jak przetrwać związek na odległość? To chyba podstawowe pytanie, jakie zadają sobie pary decydujące się bądź poniekąd zmuszone na tego typu relację. Naturalną potrzebą człowieka jest przebywanie, obcowanie z drugą, bliską osobą i poczucie intymności. Nic nie zastąpi codziennej bliskości, możliwości przytulenia się, rozmowy i wspólnie przeżywanej radości z małych sukcesów. Każde związkowe początki to chęć jak najczęstszego przebywania ze sobą. Oczywiście, można stwierdzić, że co za dużo to nie zdrowo. Czasami warto trochą zatęsknić za ukochaną osobą, nie widząc jej parę dni lub tygodni, aby potem docenić swoją wzajemną obecność oraz na rozbudzić uczucia. Tyle, że związek na odległość to coś zupełnie odmiennego i być może nie dla każdego. Związek na odległość jest trudny, jednak nie można z góry skazywać go na porażkę. Z początku pojawiają się całkiem pozytywne myśli, że przecież "jakoś to będzie, wszystko się ułoży" lub "damy radę, nie tylko my tak żyjemy", połączone jednak z obawą. Żaden człowiek przecież na dłuższą metę nie lubi samotności ani nie jest do niej stworzony.
Dlaczego ludzie decydują się na związek na odległość?
Coraz częściej ludzie, głównie młodzi ale i nie tylko w pogoni za dobrobytem, lepszym życiem i szukaniem okazji lub przygód decydują się na tworzenie tego typu relacji. Czasami jest to rozwiązanie doraźne, ale zdarzają się także sytuacje, kiedy dwoje ludzi w pełni świadomie wybiera tę formę związku. Jest to określany przez socjologów model związku "LAT", czyli Living Apart Together. Bycie razem, ale osobno. Wybierany przez pary chcące uniknąć rutyny, codzienności małżeńskiej. Model, który kojarzy się z indywidualistami, osobami o artystycznych duszach, ceniących sobie wolność i nie lubiących, gdy ktoś za bardzo narusza ich niezależność. Jest także sposobem na budowanie relacji wśród osób doświadczonych życiowo, dojrzałych. Aby opisać ten model związku na odległość można posłużyć się słowami "Jeśli kogoś kochasz, daj mu wolność". Są też i tacy, którzy traktują związek na odległość jako rozwiązanie przejściowe. Chłopak wyjeżdża za granicę do pracy, aby zarobić pieniądze, młodzi pochodzą z różnych miast lub państw i jeszcze studiują, przez co nie chcą lub nie mogą zamieszkać razem.
Najważniejsze: Jak przetrwać związek na odległość?
Przechodząc jednak do sedna. Powodów, przez które ludzie decydują się na związek na odległość jest wiele, jednakże istnieją pewne podstawowe zasady, które pozwalają pielęgnować i utrzymać taki związek.
-
Kontakt.
Jest to rzecz pierwszorzędna i najważniejsza. Można by rzec, że w dobie internetu jest to niezwykle proste i nie stanowi najmniejszego problemu. I tak i nie. Oczywiście, że wspaniałe jest to, że możemy w każdej chwili zadzwonić do ukochanej osoby, napisać jej wiadomość czy porozmawiać na skypie, co jest chyba najlepszą możliwością. Jednak nie zawsze utrzymanie kontaktu jest takie proste. Czasami zdarza się, że ludzi poza kilometrami dzieli także strefa czasowa lub partner pracuje w zupełnie innym systemie, na przykład nocą. Wtedy ważne jest, aby ustalić stałe godziny rozmów i wzajemnie dopasować swój czas, aby każdego dnia znaleźć chwilę na wspólną rozmowę. -
Tanie loty i wzajemne odwiedzanie się.
Warto śledzić oferty linii lotniczych, ponieważ często można trafić na bardzo okazyjne ceny i w krótkim czasie za grosze móc przetransportować się do drugiej połówki, robiąc przy tym niespodziankę. Oczywiście dzisiejsza komunikacja jest ogromnym ułatwieniem, więc jeśli nie samolot, to pozostaje samochód, pociąg czy autobus. Spotkania na żywo, bliski kontakt z drugą osobą jest wręcz obowiązkowy, tak często jak to tylko możliwe. Warto celebrować każdą chwilę spędzoną razem. -
Wspólne decyzje i zajęcia.
Jeśli to możliwe, decyzję o wyjeździe najlepiej podjąć wspólnie i razem ustalić zasady oraz plan działania w związku na odległość. Kiedy do tego już dojedzie, będąc z dala od siebie można robić identyczne rzeczy, na przykład zobaczyć ten sam film czy przeczytać tę samą książkę, aby móc razem dzielić się spostrzeżeniami i w ten sposób przeżywać wspólne chwile.
I na koniec: Pozytywne myślenie! W chwilach samotnych pomoże wyjście z przyjaciółmi, najważniejsze, żeby nie zamykać się w sobie i otwarcie mówić o tym, co nas gryzie. Wszystko zależy od naszego podejścia i determinacji. Jeśli jest ona w dwóch osobach, pozwoli im z pewnością przetrwać rozłąkę.