Aby monitoring przemysłowy skutecznie wykonywał swoje zadanie, podczas jego instalacji należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. Ich przestrzeganie sprawi, że na końcu swoich starań otrzymasz zadowalający efekt.

Podczas wyboru kamer musisz doskonale wiedzieć, co właściwie ma być monitorowane. Jeżeli chcesz mieć podgląd na niewielkie pomieszczenie, w zupełności wystarczająca będzie nawet najprostsza z dostępnych kamer. Zupełnie inaczej będzie wyglądała sprawa, jeżeli zabierasz się do obserwowania dużej przestrzeni poza domem. Kamery powinny różnić się pod względem rozdzielczości oraz obiektywu. Rozdzielczość jest odpowiedzialna za to, jak szczegółowy obraz otrzymasz, natomiast obiektyw za możliwe zbliżenie obrazu oraz jego ogólny zasięg. Im większy jest obserwowany teren, tym większa rozdzielczość będzie wymagana, aby dostrzec szczegóły. 

Dla przykładu - chcesz sobie zorganizować podgląd na parking o powierzchni stu metrów kwadratowych i chcesz być w stanie odczytywać tablice rejestracyjne samochodów. Przy użyciu kamery analogowej będzie to możliwe tylko wtedy, kiedy samochód znajdzie się bardzo blisko obiektywu. Natomiast użycie dużo silniejszej kamery z rozdzielczością pięciu megapikseli, to możesz być pewien, że odczytasz zdecydowaną większość nagranych rejestracji.

To zaledwie pierwszy problem na drodze do skonstruowania sprawnego i skutecznego systemu monitoringu. O wiele więcej i bardziej szczegółowych informacji znajdziesz tutaj.