Prowadzenie firmy wymaga zachowania stałej czujności. Przepisy, zwłaszcza przepisy odnoszące się do prawa podatkowego bardzo często się zmieniają i trudno za nimi nadążyć. Poza tym wiele przepisów jest ze sobą sprzecznych, a przez to trudnych do zinterpretowania, zwłaszcza przez osobę, która nie jest prawnikiem i nie ma w tej materii wystarczającego doświadczenia. Dlatego prowadząc firmę warto korzystać z usług biur rachunkowych lub innych podmiotów, które na tego typu przepisach się znają. Obsługa prawna firmy zlecona na zewnątrz to nic nadzwyczajnego. Wiele współczesnych firm korzysta z tego typu usług, tnąc w ten sposób koszty działalności i jednocześnie zabezpieczając interesy swojej firmy.

Kto zajmuje się obsługa prawną firm?

Obsługa prawna

Do świadczenia pomocy prawnej przedsiębiorcom uprawnione są podmioty znające się na regulacjach prawnych z wielu różnych obszarów, głównie z zakresu prawa podatkowego, prawa handlowego czy prawa pracy. Obsługa prawna firmy może być zatem zlecona kancelarii prawnej lub kancelarii adwokackiej. W wielu przypadkach realizacji tego typu usług podejmują się także biura rachunkowe, które zatrudniają prawników wyspecjalizowanych w obsłudze prawnej przedsiębiorstw różnej wielkości. Z takich usług mogą skorzystać zatem zarówno duże podmioty, jak i niewielkie, nawet jednoosobowe firmy, które potrzebują pomocy w interpretacji konkretnych przepisów lub rady w zakresie prowadzonej działalności czy przyjętego sposobu rozliczania podatków.

Co wchodzi w zakres obsługi prawnej przedsiębiorstwa?

Klasycznie rozumiana obsługa prawna firmy to udzielanie porad i konsultacji prawnych przedsiębiorcom, tak by mogli wybrać najlepsze z możliwych form działalności, by wybierali najkorzystniejsze rozwiązania prawne dla prowadzonych przez siebie biznesów. W ramach tego typu usług przygotowywane są również różnego rodzaju dokumenty, prowadzone są sprawy zawiązane z zamówieniami publicznymi czy przetargami, sprawy sądowe i egzekucyjne, a także wszelkie sprawy związane z optymalizacjami podatkowymi, zwłaszcza z optymalizacją w zakresie podatku VAT.