Dobrany, świetnie leżący i oddychający podkoszulek, wygodne, solidne obuwie – idealny zestaw dla osoby kochającej sport. Ale czy w tym zestawie czegoś nie brakuje? Tak, doskonale dobranych skarpetek sportowych wysokiej jakości. Dobór praktycznych skarpetek to podstawa dobrego sportowego outfitu, w końcu to od nich zależy większa część komfortu naszych stóp w trakcie treningów.

 

Jak korzystnie dobrać skarpetki sportowe?

Aby zapobiec jakimkolwiek kontuzjom i mając na głowie świadomość wymogu dobrania odpowiedniej odzieży na dane warunki atmosferyczne, skarpety sportowe powinny być przede wszystkim dobierane ze względu na pogodę, to jak stopy i skóra zachowują się przy kontakcie z danym materiałem, i czy obuwie wraz ze skarpetami jest odpowiednio osadzone na stopie.

 

Polecane materiały dla skarpet

Jak dobrać odpowiednie skarpety sportowe?Skarpety sportowe to nie tylko wyśmienita amortyzacja stóp, chronią również podczas codziennego użytkowania przed wszelakimi podrażnieniami, pęcherzami, oraz – utrzymują poprawną temperaturę ciała! Polecane skarpety sportowe to zazwyczaj modele posiadające materiał akrylowy, tudzież syntetyczny, głownie ze względu na jego trwałość i lekkość.

Skarpety sportowe powinny również cechować się wysokim odprowadzaniem wilgoci przez włókna, źle skonstruowane skarpety będą zatrzymywać wilgoć, doprowadzając tym samym do znacznego zwiększenia możliwości kontuzji, lub przegrzania ciała. Najlepiej odprowadzające wilgoć są włókna akrylowe lub polipropylenowe. Wieloletnie badania na skarpetach z włókien akrylowych dowiodły iż są zdecydowanie lepsze od standardowych, znanych nam wszystkim modeli bawełnianych, dlatego też, wybór takiego włókna sprosta lepiej sportowym oczekiwaniom każdego z nas.

Pomimo tego, co na co dzień serwują nam typowe reklamy, bawełna nie jest zbytnio polecanym włóknem dla sportowego stylu życia. Co za tym przemawia? Choćby to, iż bawełna sama w sobie jest materiałem wysoko wchłaniającym sprawia iż pot który przy zastosowaniu np. skarpet akrylowych odcina się bezpośrednio od kontaktu z naszą stopą, w skarpetach bawełnianych zostaje wchłonięty przez materiał, ogrzewając i zwiększając poziom wilgoci wewnątrz obuwia. Włókna hydrofilowe, z których bawełna jest wykonana tracą także oryginalny kształt, odkształcenia bawełny mogą prowadzić do nieprzyjemnych podrażnień skórnych przy długotrwałym stosowaniu jednego modelu. Bawełna może być przez to zastąpiona lepszym substytutem – wełną, która jest zalecana z kolei jako włókno sportowe na wycieczki górskie i wspinaczki.

 

Konsekwentny dobór podstawą sukcesu!

Wybierając odpowiednie skarpety sportowe, pamiętajmy przede wszystkim o naszym zdrowiu i możliwych konsekwencjach złego dobrania jakiejkolwiek części naszego odzienia sportowego. Dobrze wykonane skarpety z ciekawym designem, to nie tylko ochrona i ładny wygląd, ale także długoterminowy zakup, który z pewnością posłuży nam przez wiele czasu.