Wnętrza w rustykalnym stylu są wyjątkowe, gdyż mają coś w sobie ze skansenu, tworzone są z dbałością o tradycje, rękodzieło i rzemiosło, a jednocześnie świetnie kontrastują z nowoczesnymi aranżacjami. Chcąc urządzić w tym stylu salon czy jadalnię, warto wprowadzić do nich nieco więcej koloru. Jak to zrobić, a jednocześnie dodać całości odrobinę współczesnego charakteru?

Po pierwsze: wykończenie ścian może być nowoczesną kropką nad „i”

Na pewno obok wnętrza w rustykalnym stylu nie można przejść obojętnie. Zachwyca swoimi barwami, a także naturalnym rysunkiem drewna. Owo odzwierciedlenie słoi i sęków może być widoczne także na ścianie, wystarczy zdecydować się na drewnopodobne płytki do kładzenia na ścianę. Chodzi oczywiście o gresy, które mogą imitować rozmaite materiały, w tym drewno. Doskonale się prezentują wprowadzają swoją gładką powierzchnią, wysoką jakością czy lekkim połyskiem nutę nowoczesności, a jednocześnie świetnie komponują się z meblami stylizowanymi czy też retro. Pomiędzy płytkami ściennymi znajdą się bardzo cienkie fugi, co sprawia, że aranżacja nabiera dodatkowej elegancji. W ten sposób można wykończyć jedną ścianę w salonie, a resztę pomalować w kolorach ziemi, które będą współgrać z płytkami.

Po drugie: ozdoby i tekstylia dodadzą wnętrzu więcej koloru

Nie samo drewno czyni aranżację rustykalną wyjątkową. Trzeba pamiętać, jak ważne są w niej odpowiednie dodatki. Doskonale sprawdzą się ozdoby w postaci koronowych obrusów na stół, a także firanek z ludowymi motywami. Można postawić również na zasłony w stylu folk z elementami roślinnymi charakterystycznymi dla danego regionu czy też kolorami nawiązującymi do strojów ludowych, np. z Mazowsza, czyli charakterystycznych kolorowych pasów. Na pewno na komodach pięknie będą się prezentować ceramiczne ozdoby. Warto postawić na ręcznie robione wazony, a także donice z kwiatami, które ustawione zostaną na drewnianym kwietniku lub parapecie. Wszystko to doda zarówno salonowi, jak i sypialni mnóstwo kolorytu.

Po trzecie: do tradycyjnego stołu możesz dobrać bardziej nowoczesną meblościankę stylizowaną

Elementem nowoczesnym w rustykalnym wnętrzu może być fornirowana meblościanka, bo choć formą nawiązuje do tej tradycyjnej drewnianej, to jednak ze względu na zastosowanie płyty meblowej i naturalnej okleiny drewnianej jest lżejsza. Może mieć także nowoczesne wstawki szkła, np. czarnego. Takie elementy nie są zbyt dominujące, a jednocześnie w połączeniu z płytkami ściennymi z gresu sprawiają, że wnętrze prezentuje się bardziej współcześnie. W ten sposób może być wykończona komoda w salonie czy witryna lub kredens w jadalni. Ten ostatni element jest idealnym przykładem eklektycznego mebla. Sam w sobie odwołuje się do tradycji, a jednocześnie przez bardziej nowoczesne wykończenie wpisuje się we współczesne aranżacje. Oczywiście można postawić także na meblościankę stylizowaną, która nie będzie miała wyfrezowanych uchwytów, a tradycyjne ceramiczne gałki, jednak wspomnianą formą wprowadzać będzie nutę modernizmu.

Po czwarte: meble wypoczynkowe mogą być nowoczesne, a jednocześnie odnosić się do tradycji, dzięki wykorzystaniu poszewek w stylu folk

Na pewno także meble wypoczynkowe mogą być w eklektycznym wydaniu. Wystarczy postawić na skórzaną sofę na drewnianych nóżkach o prostym, geometrycznym designie, z dodatkowymi składanymi zagłówkami. Choć ten mebel nie będzie stricte kojarzył się z rustykalnym wnętrzem, to jednak można poprzez dodatki sprawić, że idealnie będzie z nim współgrał. Wystarczy wybrać dekoracyjne poszewki na poduszki w stylu folk i całość nabiera spójnego charakteru. Obok skórzanej sofy można postawić drewniany kufer, w którym zmieszczą się koce i inne tekstylia. W ten sposób dobrze połączy się tradycję ludową z nowoczesnym designem.

Wnętrze w stylu rustykalnym nie musi być archaiczne, a wręcz może zachwycać swoimi eklektycznymi dodatkami. Na pewno będzie się wyróżniać na tle wielu podobnych ultra nowoczesnych aranżacji. Każdy będzie czuł się w takim wnętrzu bardzo dobrze i świetnie w nim wypocznie.