Cera naczynkowa to rodzaj bardzo delikatnej, płytko unaczynionej skóry o mało elastycznych naczyniach krwionośnych. Jej charakterystyczną cechą jest częste czerwienienie się. Powoduje je niska/wysoka temperatura, ćwiczenia, zjedzenie ostrego posiłku, a nawet sytuacje o podłożu stresowym. Rumieniec na policzku to jednak niejedyna niedogodność cery naczynkowej. Ta bowiem wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Na czym ona polega?

Jak rozpoznać cerę naczynkową?

Wbrew pozorom i powszechnej opinii cera naczynkowa nie jest chorobą, ale typem skóry Jej niewłaściwa pielęgnacja może jednak doprowadzić do przewlekłych schorzeń skóry, takich jak trądzik różowaty, który często występuje u osób dorosłych. Skóra naczynkowa zawdzięcza swoją nazwę przede wszystkim płytko położonym naczynkom i tzw. teleangiektazji, czyli ich nadmiernemu rozszerzaniu. Jednak to nie kwestie estetyczne są tu największym problemem. Ten typ skóry charakteryzuje się również bardzo cienkim naskórkiem, który gwałtownie i nadmiernie reaguje na zmieniające się czynniki środowiskowe. Szczególnie silnie oddziałuje na nią promieniowanie UV, smog, mróz, wiatr i nadmierny stres. Efekt? Podrażniona skóra, rumień, rozszerzone naczynka.

Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Skóra naczynkowa wymaga delikatnej pielęgnacji zwłaszcza w chłodne i wietrzne zimowe miesiące. Preparaty dedykowane cerze naczynkowej to dostępne na perfumeria.pl/collections/dermokosmetyki dermokosmetyki. Są to delikatne, ochronne i kojące produkty pielęgnacyjne przeznaczone do długotrwałego stosowania. Dermokosmetyki pomogą opanować zaczerwienienie cery naczynkowej, a także ograniczają inne niedogodności tego typu skóry. Do codziennego użytku warto stosować produkty oczyszczające, łagodząco-ochronne kremy nawilżające (dedykowane specjalnie cerze naczynkowej), korektor neutralizujący zaczerwienienia skóry. Wszystkie te produkty nie powinny zawierać alkoholu, substancji zapachowych oraz mydła. Wiele ekspertów zaleca również, aby do cery naczynkowej stosować dermokosmetyki bez spłukiwania, ponieważ kamień wapienny w wodzie z kranu może podrażniać wrażliwą skórę.

Jak chronić cerę naczynkową przed promieniami UV?

Cera naczynkowa jest tą niezwykle wrażliwą, a przez to skłonną do podrażnień. Oznacza to, że wymaga ona nie tylko oczyszczania i nawilżania, ale specjalistycznej ochrony. Przede wszystkim zabezpieczać trzeba ją przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Cerze naczynkowej szkodzi bowiem zarówno słońce, jak i mróz, zimno, wiatr. Obowiązkowym kosmetykiem dla posiadaczek cery wrażliwej jest więc krem natłuszczająco-nawilżający oraz ten chroniący przed promieniami UV. Wynika to z tego, że promienie UV powodują rozszerzenie delikatnych naczynek i dalsze zaczerwienienie skóry. Kremy z filtrem należy więc nakładać zawsze przed wyjściem z domu – bez względu na porę roku, bowiem słońce niekorzystnie może działać na skórę również zimą.

Cerę naczynkową należy chronić nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale i przed oddziaływaniem sauny, działaniem peelingów ziarnistych, pikantnym jedzeniem, alkoholem, kosmetykami z alkoholem i hydrokortyzonami.