Jak często trzeba wymieniać wycieraczki samochodowe?

Maksymalny czas eksploatacji wycieraczek zależy od tak wielu czynników, że nie sposób określić dokładnej częstotliwości ich wymiany. Teoretycznie markowe wycieraczki samochodowe powinny wytrzymać co najmniej pół roku, a przy garażowaniu auta około roku czasu. W praktyce ten czas może być jednak znacznie krótszy. Wystarczy, że samochód parkujemy na ulicy, pozostawiając go na wiele godzina na pełnym słońcu lub poruszamy się samochodem po mocno zakurzonych i zabłoconych drogach. Delikatne gumki wycieraczek, w takich warunkach bardzo szybko ulegną zużyciu lub uszkodzeniu. Częstotliwość wymiany samochodowych wycieraczek uzależniona jest zatem przede wszystkim od sposobu eksploatacji auta.

wycieraczki samochodoweWycieraczki wymieniamy raz w roku

Wielu kierowców decyduje się na coroczną wymianę wycieraczek, robiąc to chociażby w związku ze zbliżającym się przeglądem rejestracyjnym auta. W ten sposób wycieraczki samochodowe wymieniamy w miarę regularnie, nie czekając do momentu ich ostatecznego zużycia. Takie rozwiązanie to większa wygoda dla kierowcy i margines bezpieczeństwa dla przedniej szyby w jego aucie. Oczywiście coroczna wymiana wycieraczek nie powinna dotyczyć tych kierowców, którzy szybciej zauważą oznaki mocnego zużycia gumek w wycieraczkach. W takiej sytuacji nie ma sensu czekać do przeglądu. Lepiej samochodowe wycieraczki zmienić wcześniej i nie ryzykować zniszczenia szyby lub obniżenia komfortu jazdy w czasie deszczu

Wycieraczki wymieniamy co pół roku lub częściej

To opcja, którą powinni wybrać kierowcy poruszający się swoimi autami po drogach gruntowych, a także ci kierowcy, którzy parkują swoje auta pod chmurką. Zanieczyszczenia mechaniczne tj. kurz czy piasek, a także niekorzystny warunki atmosferyczne, zwłaszcza słońce i mróz bardzo szybko i skutecznie niszczą nawet najlepsze, markowe wycieraczki samochodowe, dlatego trzeba je częściej wymieniać na nowe. Jeśli po użyciu wycieraczki zauważysz na szybie smugi, prawdopodobnie czas jej przydatności do użycia właśnie mija i trzeba rozejrzeć się za nową wycieraczką lub przynajmniej pomyśleć o wymianie samej gumy.