Maksymalny czas eksploatacji wycieraczek zależy od tak wielu czynników, że nie sposób określić dokładnej częstotliwości ich wymiany. Teoretycznie markowe wycieraczki samochodowe powinny wytrzymać co najmniej pół roku, a przy garażowaniu auta około roku czasu. W praktyce ten czas może być jednak znacznie krótszy. Wystarczy, że samochód parkujemy na ulicy, pozostawiając go na wiele godzina na pełnym słońcu lub poruszamy się samochodem po mocno zakurzonych i zabłoconych drogach. Delikatne gumki wycieraczek, w takich warunkach bardzo szybko ulegną zużyciu lub uszkodzeniu. Częstotliwość wymiany samochodowych wycieraczek uzależniona jest zatem przede wszystkim od sposobu eksploatacji auta.

wycieraczki samochodoweWycieraczki wymieniamy raz w roku

Wielu kierowców decyduje się na coroczną wymianę wycieraczek, robiąc to chociażby w związku ze zbliżającym się przeglądem rejestracyjnym auta. W ten sposób wycieraczki samochodowe wymieniamy w miarę regularnie, nie czekając do momentu ich ostatecznego zużycia. Takie rozwiązanie to większa wygoda dla kierowcy i margines bezpieczeństwa dla przedniej szyby w jego aucie. Oczywiście coroczna wymiana wycieraczek nie powinna dotyczyć tych kierowców, którzy szybciej zauważą oznaki mocnego zużycia gumek w wycieraczkach. W takiej sytuacji nie ma sensu czekać do przeglądu. Lepiej samochodowe wycieraczki zmienić wcześniej i nie ryzykować zniszczenia szyby lub obniżenia komfortu jazdy w czasie deszczu

Wycieraczki wymieniamy co pół roku lub częściej

To opcja, którą powinni wybrać kierowcy poruszający się swoimi autami po drogach gruntowych, a także ci kierowcy, którzy parkują swoje auta pod chmurką. Zanieczyszczenia mechaniczne tj. kurz czy piasek, a także niekorzystny warunki atmosferyczne, zwłaszcza słońce i mróz bardzo szybko i skutecznie niszczą nawet najlepsze, markowe wycieraczki samochodowe, dlatego trzeba je częściej wymieniać na nowe. Jeśli po użyciu wycieraczki zauważysz na szybie smugi, prawdopodobnie czas jej przydatności do użycia właśnie mija i trzeba rozejrzeć się za nową wycieraczką lub przynajmniej pomyśleć o wymianie samej gumy.