Zarządzanie firmą nie jest prostym zadaniem. Wiąże się z wieloma obowiązkami, ale i zagrożeniami. Jednym z ważnych aspektów prowadzenia firmy jest cyberbezpieczeństwo. W jaki sposób można ochronić swoje przedsiębiorstwo przed zagrożeniami w sieci? Warto zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami, a także wybrać odpowiednie łącze internetowe.

Cyberzagrożenia – w jaki sposób mogą zagrozić firmie?

Jak chronić firmę przed cyberatakami?Cyberataki mogą w realny sposób zagrozić funkcjonowaniu firmy. Po pierwsze umożliwiają dostęp niepowołanym osobom do poufnych danych – na przykład informacji na temat płatności, klientów czy rachunków bankowych. Także informacje na temat zatrudnionych przez nas osób mogą zostać wykradzione.

Cyberzagrożenia przybierają również bardziej zaawansowane formy. Jedną z nich jest zablokowanie sieci komputerowej w przedsiębiorstwie i żądanie okupu za jej odblokowanie. Osobną kwestią w takich przypadkach jest wiarygodność firmy. Jeżeli do przestrzeni publicznej wycieknie wiadomość, że przedsiębiorstwo zostało skutecznie zaatakowane, może to mieć bezpośrednie przełożenie na reputację firmy, a także na mniejsze zaufanie zarówno pracowników, jak i klientów. Dlatego warto przedsięwziąć odpowiednie środki, aby przeciwdziałać cyberzagrożeniom.

Rozwiązania, które ochronią firmę przed cyberatakami

Pierwszym rozwiązaniem jest szyfrowanie danych. Polega ono na kodowaniu informacji firmowych w taki sposób, by osoby niemające odpowiednich uprawnień nie były w stanie się z nimi zapoznać. Do najczęściej używanych protokołów szyfrowania należą WPA2 i WPA3.

Ważnym aspektem jest także zabezpieczenie firmowej sieci przed atakami botów i DDoS. Są to zmasowane ataki hakerskie przeprowadzane z wielu urządzeń. Przeciążają łącze i skutecznie blokują wszelkie działania. Może to uniemożliwić płynne funkcjonowanie firmy, jej strony internetowej czy aplikacji. W ofercie wielu usługodawców IT znajdują się specjalne pakiety, które umożliwiają ochronę przed tego typu atakami.

Kluczową kwestią jest także uświadomienie pracowników o cyberzagrożeniach. Warto przeszkolić zatrudnione osoby i przestrzec przed najpopularniejszymi błędami, np. otwieraniem linków, ściąganiem plików z podejrzanych wiadomości czy udostępnianiem poufnych informacji nieautoryzowanym stronom lub adresom e-mail.

Dostawcy usług IT – jaka oferta zapewni bezpieczeństwo w firmie?

Dostawcy, którzy oferują usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa dla przedsiębiorców, to m.in. Comarch i INEABiznes dzięki nim może skorzystać np. z profesjonalnych zapór ANTY-DDoS czy backupu danych. Co warto wiedzieć na temat aktualnych rozwiązań?

Oferta Comarch z zakresu cyberbezpieczeństwa dla firm

Comarch proponuje przedsiębiorcom takie produkty, jak np. Cyber Threat Protection. To platforma zaprojektowana w celu ochrony firm i instytucji przed oszustwami internetowymi. Ciekawą propozycją jest również Comarch IAM, czyli oprogramowanie do zarządzania tożsamością i dostępem, które zapewnia kontrolę nad uprawnieniami poszczególnych osób do aplikacji czy zasobów firmy.

Kompleksowa oferta INEA – biznes z gwarancją cyberbezpieczeństwa

Bardzo ciekawą ofertę ma INEABiznes może skorzystać z takich rozwiązań jak m.in. skuteczna ochrona INEA ANTY-DDoS. Usługę, bazującą na sprawdzonej technologii ARBOR, można uruchomić na łączu symetrycznym ze stałym publicznym adresem IP w opcji na żądanie lub w abonamencie. Skuteczna ochrona przed atakami DDoS gwarantuje ciągłość działania firmy i niweluje ryzyko całkowitej utraty danych, a tym samym – reputacji przedsiębiorstwa.

Co więcej, przedsiębiorcy mogą ochronić najważniejsze dane za sprawą usługi Backup Cloud Connect od INEA. Dla firm jest to znakomite rozwiązanie. Dzięki Backup Cloud Connect firma może wdrożyć w życie złotą zasadę backupu 3-2-1 (trzy kopie danych, dwie kopie na różnych urządzeniach, jedno z nich znajduje się poza lokalizacją firmy). Dlatego warto zdecydować się na ofertę INEA dla firm, która zapewnia cyberbezpieczeństwo na najwyższym poziomie.