Implantologia jest dziedziną dentystyki, która zajmuje się wszczepieniem implantów zębowych. W niektórych sytuacjach utrata zębów albo ich uszczerbki są tak poważne, że wszczepienie implantu jest po prostu koniecznością. Współczesne gabinety dentystyczne proponują wiele rodzajów implantów zębowych o odmiennych właściwościach i cenach.

Procedura protezowania zębów

Implant zębowy jest specjalnym wszczepem do organizmu, który zastępuje tkankę twardą. Przede wszystkim, implant powinien imitować korzeń zęba, dlatego nie jest on umieszczany w dziąśle, a jest bezpośrednio mocowany w kości szczęki. Ważne jest rozumienie tego, że implantem zębowym jest tylko część, znajdująca się w kości, natomiast most, mocowany na wszczepie już nie jest implantem. Taki wszczep najczęściej jest wykonany z tytanu, ponieważ jest to materiał niealergiczny a także bardzo odporny na procesy biochemiczne, zachodzące w organizmie. Do wszczepienia implantu w kości wiercony jest specjalny tunel. Z reguły implant cechuje się kształtem cylindrycznym albo przypomina śrubkę. Podczas jednej wizyty u dentysty może być umieszczonych kilka implantów.

Wszczepienie implantu zębowego wymaga dosyć długiego czasu na wygojenie się. Dopiero po około sześciu miesięcznej przerwie dentysta wykonuje dalsze zabiegi. Miedzy innymi, dziąsło jest nacinane nad miejscem, w którym został umieszczony implant. Następnie instalowany jest łącznik tymczasowy. Łącznik ten jest wymieniany na stały po około dwóch tygodniach. Właściwie ten łącznik jest elementem, na którym mocowana jest proteza, korona albo most.

Oczywiście, po takich zabiegach należy stosować antybiotyki, żeby uniknąć zakażeniach tkanek

Niestety, nie wszystkie osoby mogą skorzystać z usługi implantowania zębów. Przede wszystkim, przed tak skomplikowanym zabiegiem wszystkie choroby zarówno zębów jak i całej jamy ustnej powinny być wyleczone. Ponadto, nadczynność tarczycy, osteoporoza, nieleczona cukrzyca, nieodpowiednia krzepliwość krwi a także nowotwory jamy ustnej są przeciwskazaniami. Również osoby, przyjmujące hormony z grupy kortykoidów przez dłuższy czas nie powinny podchodzić do procedury wszczepiania implantu zębowego.

Jakie są rodzaje implantów zębowych?

Jednym z najrzadziej używanych implantów zębowych we współczesnej implantologii są elementy podokostnowe, które są mocowane w przestrzeni pomiędzy zębem a dziąsłem i służą jako podpora do osłabionych zębów lub protez.

Jeżeli w jamie ustnej znajduje się martwy ząb, który stopniowo zaczyna być odrzucany przez organizm, zastosowane mogą być implanty śródzębowe. Ten typ implantów wszczepiany jest do środka tkanki martwego zęba, co pozwala go wzmocnić.

Niektóre osoby z różnych przyczyn mają bardzo małą ilość tkanki kostnej w szczęce. Ponieważ w takich sytuacjach powstaje problem z mocowaniem standardowych implantów, wykorzystywane są specjalne mikroimplanty.

Ze względu na brak reakcji z organizmem, tytan jest najczęściej używany do najbardziej powszechnych implantów cylindrycznych. Procedura wszczepiania tego typu elementów w kości została już opisana wcześniej. Warto także wspomnieć o specjalnych właściwościach powierzchni takich implantów, które przyśpieszają gojenie się rany i gwarantują lepsze mocowanie w tunelu kostnym. Osoby, które mają za wąską szczękę, mogą potrzebować specjalnego uzupełnienia implantu cylindrycznego, którym jest implant blaszkowy.

Poza tytanem do produkcji implantów używany jest tlenek cyrkonu. Tlenek cyrkonu jest nowoczesnym materiałem dentystycznym, który nie powoduje żadnych alergii w orgazmie. Implant z tlenku cyrkonu najczęściej wprowadzany jest od razu z abutmentem, czyli z filarem pod dalsze uzupełnienie zęba.