Pamiętacie jeszcze jak w kwietniu tego roku wulkan "którego-imienia-nie -sposób-wymówić" wstrzymał ruch powietrzny nad Europą na ładnych kilka dni? W Polsce panowała wtedy słoneczna pogoda i nikt jakoś nie mógł na niebie dostrzec tej śmiercionośnej chmury pyłów. Dziś by udowodnić niedowiarkom, że rzeczywiście "coś wisi w powietrzu" wystarczy telefon wyposażony w system operacyjny Android i program Visibility.

Aplikacja stworzona przez Viterbi School of Engineering pozwala sprawdzić zanieczyszczenie powietrza w naszej okolicy jedynie na podstawie zdjęcia nieba, wykonanego przez użytkownika. Jest ono przesyłane wraz z danymi z zegara, modułu GPS i akcelerometra do głównego komputera, który porównuje odczyty z modelowymi wynikami dla danego miejsca i czasu.

Korzystając z aplikacji, użytkownik nie tylko zaspokaja swoją wiedzę na temat stanu środowiska w swojej okolicy, ale też przyczynia się do stworzenia wirtualnej mapy zanieczyszczenia powietrza. Tak więc, nie pozostaje nam już nic innego jak tylko ściągnąć darmową aplikację spod tego adresu i sprawdzić czy w najblizszych daniach nad nasze miasto nie nadciągnie złowrogi smog.

źródło: gizmag