Dużymi krokami zbliża się lato, a wraz z nim sezon grillowy. Przed zaproszeniem znajomych i przygotowaniem kiełbasek warto zdecydować się na wyposażenie się we własny, profesjonalny grill. Na jaki grill się zdecydować - gazowy, węglowy czy elektryczny? Dlaczego wybór wysokiej jakości sprzętu jest ważny? Czym dobry grill jest inwestycją na lata?

Węgiel, prąd i gaz

Grille węglowe - jak wybrać odpowiedni?Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje grilli: węglowe, gazowe i elektryczne. Choć każdy z nich ma swoje wady i zalety, zdecydowanie najczęściej używane przez Polaków są grille węglowe. To właśnie one automatycznie kojarzą się z sezonem grillowym. Nie ma co się dziwić, że większość polskich konsumentów wybiera grille węglowe - są one tanie, łatwo dostępne, nie zabierają dużo miejsca, łatwo jest też je przetransportować. Są one idealnym rozwiązaniem zarówno dla działkowiczów, jak i osób chcących zabrać urządzenie w trasę. Dzięki powszechności tego typu grilli nie trzeba się też martwić o węgiel drzewny, który w sezonie letnim da się zakupić na każdej stacji benzynowej i w każdym większym sklepie spożywczym.

Dzięki pokrywce grillujesz kiedy chcesz

Bardzo ważnym elementem każdego grilla węglowego jest pokrywka. Pozwala ona na grillowanie niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Podczas zakupu nowego sprzętu należy upewnić się, że jego pokrywka wyposażona jest w regulację dopływu powietrza, która zapobiega powstawaniu płomieni i przypalaniu się przygotowywanych potraw. Odpowiednie manipulowanie otworami wentylacyjnymi pokrywki pozwala na wyregulowanie temperatury wewnątrz grilla, co jest niezwykle przydatne w przypadku smażenia mięs.

Korozja - wróg każdego grilla

Podczas planowania zakupu grilla warto jest zwrócić uwagę na kwestię materiałów, z których wykonany został sprzęt. Grille, szczególnie często wykorzystywane, są podatne na korozję, która znacząco skraca okres używania urządzenia. Dobrej jakości grill jest inwestycją na lata, która pozwala przyrządzać potrawy niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Świetnym pomysłem jest zakup grilla żeliwnego lub emaliowanego. Alternatywą są też grille wykonane ze stali nierdzewnej.

Dobry ruszt, dobre danie

Niezwykle istotnym elementem wyposażenia grilla jest ruszt, na którym smażone są potrawy. Dobry ruszt powinien być łatwy do wyczyszczenia i poręczny. Najlepszym materiałem do produkcji rusztów jest stal chromowana, dla której solidną alternatywą jest żeliwo. Odpowiednio dobrany ruszt zapewnia równomierne wysmażenie grillowanych potraw, a także pozwala na łatwe manipulowanie temperaturą panującą w środku urządzenia.