Każda współczesna inwestycja budowlana to konieczność wykonania instalacji elektrycznej oraz pozostałych instalacji tj. instalacja wodno-kanalizacyjna czy system ogrzewania, które podnoszą komfort korzystania z danego obiektu. Podstawą jest wspomniana instalacja elektryczna z wyprowadzeniem przewodów elektrycznych na wszystkie pomieszczenia użytkowe. Inwestor budowlany zwykle samodzielnie wykonuje taką instalację, łącznie z założeniem gniazdek elektrycznych. W zależności od projektu, mogą to być gniazda elektryczne podtynkowe lub natynkowe marki Berker lub dowolnie innej. Takie rozwiązanie oszczędza problemów z późniejszym zagospodarowaniem i ostatecznym wykończeniem oddanych do użytku pomieszczeń. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości dokonać pewnych modyfikacji instalacji elektrycznej, Osoby, które chcą dokonać indywidualnych przeróbek, na przykład zastąpić gniazda natynkowe gniazdami podtynkowymi, muszą najpierw sprawdzić, czy wykonanie tego typu modyfikacji jest możliwe w danym pomieszczeniu. Wiele w tym przypadku zależy chociażby od grubości samych ścian.

jakie gniazdko elektryczne wybrać

Gniazdka elektryczne natykowe

Nawet nowoczesne gniazda elektryczne Berker muszą być wpuszczone w głąb ściany, ale nie każda ściana jest na tyle gruba, aby można było to zrobić bez jej uszkodzenia czy bez przebicia się na jej drugą stronę. Gniazda natynkowe są bardzo popularne w blokach starego typu, gdzie część ścian działowych ma grubość zaledwie kilku centymetrów, co w praktyce uniemożliwia bezpieczne wpuszczenie w głąb ściany instalacji. Są one popularne również w przypadku obiektów o charakterze przemysłowym, gdzie estetyka wykończenia wnętrz ma znacznie drugorzędne. Montaż gniazd natynkowych to wielka oszczędność czasu i mniejsze koszty podczas układania instalacji elektrycznej, ponieważ nie trzeba wykuwać w ścianach specjalnych otworów na gniazda podtynkowe. Dodatkową zaletą natynkowych gniazdek elektrycznych jest łatwość ich demontażu na przykład w przypadku awarii tj. przepalenie instalacji i wymiany na nowe.

Gniazdka elektryczne podtynkowe

Większość współczesnych obiektów mieszkalnych, biurowych czy usługowych wyposażona jest w gniazda podtynkowe. W przypadku gniazd podtynkowych, przy zakupie nowego gniazdka może okazać się, że otwór w ścianie jest zbyt mały i trzeba go powiększyć, a jedynym na to sposobem jest kucie ściany. W ostatecznym efekcie są one jednak zdecydowanie bardziej estetyczne i praktyczne, ponieważ łatwo schować je chociażby za meblami i nie będzie to w niczym przeszkadzać.

gniazdo podtynkowe a natynkowe

Różnica między gniazdem natynkowym a podtynkowym wynika tak naprawdę głównie z montażu, a sam wybór pomiędzy nimi ma przede wszystkim znaczenie estetyczne. Sposób działania oraz jakość instalacji jest w obu przypadkach taka sama, a poziom użyteczności różnych typów gniazd elektrycznych jest w praktyce bardzo podobny. Oczywiście pod warunkiem, że korzystamy z dobrej jakości gniazd, na przykład gniazdek elektrycznych marki Berker.