Włoski  projektant Gino Colombini został dyrektorem technicznym w znanej firmie Kartell w 1953 roku. Założona przez inżyniera Giulio Castelli w 1949 roku marka Kartell zawsze specjalizował się w artykułach z plastiku, zachowując do dnia dzisiejszego pozycję lidera na rynku designerskim z tego materiału. Kartell przekształca przedmioty użytku codziennego w przedmioty plastikowe wyróżniające się formą i estetyką.

1203467833

Gino Colombini zaprojektował wiele z tych domowych przedmiotów, eksperymentując z możliwościami materiału i rewolucjonizując niewielkie, proste przedmioty domowe w piękne, kolorowe i stylowe odpowiedniki. Projekty Colombini  to np. trzepaczki, wyciskarki owoców, miski, pudełka śniadaniowe itp. Jego dążenie do prostoty i wygody znalazło ujście chociażby w wymyśleniu szufelki z długim uchwytem, dzięki któremu nie trzeba się schylać nad każdą kupką śmieci. Proste, a skuteczne.

object149_pic326_normalJednym z najbardziej znanych projektów Gino Colombini to jego stojak na parasole wykonany z przeźroczystego, kolorowego plastiku. Wykonany w 1965 roku stojak sprzedawany był opcjonalnie z przykrywką metalową, która umożliwiała stosowanie go jako śmietniczka z popielniczką. Kształt okazał się bardzo pomysłowy i dzisiaj większość popielniczek stojących przed biurowcami wygląda właśnie na wzór projektu Colombini.

Colombini był dyrektorem w Kartell do 1960 roku. Został nagrodzony wielokrotnie nagrodą Compasso d?Oro w latach 1955-60.

[gallery link="file" columns="2"]