W epoce sprzed telefonów komórkowych, zdjęcia wykonywane były różnego rodzaju samodzielnymi aparatami, w których obraz był uwieczniany na błonie światłoczułej. Aby odzyskać sfotografowane obrazy należało je "wywołać" w zakładach fotograficznych, gdzie otrzymywało się zdjęcia w formie papierowej. Obecnie, najczęściej do robienia zdjęć oraz nagrywania filmów, używane są smartfony lub profesjonalne, niewielkie kamerki, dla wygody mocowane w tak zwanym gimbalu.

Czym jest gimbal?

Pod tą dość ciekawą nazwą, kryje się urządzenie stabilizujące umieszczony w jego uchwycie smartfon czy kamerkę. Gimbal ma za zadanie zniwelować drgania ręki, gwałtowne ruchy kamerą, czy nieoczekiwane inne wstrząsy, które towarzyszą każdej fluktuacji, a dzięki jego pracy można cieszyć się zdjęciami i filmami w dużo lepszej jakości.

Budowa gimbala

Urządzenie zbudowane jest z wygodnej rękojeści służącej do pewnego uchwytu dłonią, szczęk pozwalających na zamontowanie odpowiedniego urządzenia nagrywającego, oraz panela sterującego. Każdy gimbal wyposażony jest w różnego rodzaju podzespoły, zespoły elektroniczne, silniczki, żyroskop, baterię oraz czujniki. Funkcjami urządzenia steruje się przy pomocy przycisków przejrzystego panela sterującego, umieszczonego na obudowie gimbala w łatwo dostępnym miejscu. Panel pozwala na sterowanie urządzeniem, a także podłączonej do niego kamery czy smartfona. Zasadniczo, uchwyt jest dostosowany do trzymania go jedną ręką, lecz można zamontować nieco bardziej zaawansowany, pozwalający na chwycenie urządzenia oburącz lub zamontować specjalną klatkę, czyli tak zwany grip. Niektóre modele gimbali posiadają jedną lub więcej możliwości przystosowania uchwytu do swoich potrzeb, w innych należy odpowiednią część dokupić osobno, a dzięki różnorodności modeli można wybrać najbardziej odpowiedni zestaw dla naszego sprzętu.

Komu przyda się gimbal?

Urządzenie to nie wymaga specjalnych umiejętności w zakresie obsługi urządzeń elektronicznych, dlatego może używać go każdy, kto posługuje się smartfonem lub kamerą cyfrową - model dla siebie znajdziesz tutaj: https://www.max-foto.pl/category/filmowanie-stabilizacja-obrazu-gimbale-do-kamer-aparatow-smartfonow W czasach gdy rejestrowaniem ulotnych chwil z życia, bądź dokumentowaniem przemijającego czasu zajmują się wszyscy posiadający aparat lub kamerę, gimbal jest dopełnieniem wyposażenia w sprzęt - nazwijmy go - fotograficzny. Dzięki temu urządzeniu, zdjęcia lub filmy wideo noszą cechy profesjonalizmu w wykonaniu i dużo bardziej nadają się do udostępnienia w internecie, albo też zachowaniu w prywatnym archiwum. Najczęściej gimbala używają youtuberzy, którzy swoje dokumentalne filmy udostępniają szerokiemu gronu osób oglądających je w internecie. Dzięki lepszemu odbiorowi, śledzący je widzowie z pewnością docenią lepszą jakość filmów, a nowi widzowie zainteresują się oryginalną tematyką kanału i być może dołączą do subskrybujących.