Finowie planują wybudować pierwsza na świecie "zieloną autostradę" i nie są to plany odległe. 130 km drogi ma powstać w południowej części kraju do roku 2016.

Eco driving

Plany zakładają utworzenie wzdłuż autostrady punktów, gdzie można by naładować samochody elektryczne i zatankować wytworzone w okolicy biopaliwo. Przedsięwzięcie ma bowiem ożywić fiński przemysł petrochemiczny, a w szczególności zachęcić lokalnych rolników do przerzucania się na produkcję biokomponentów.

Biopaliwo z whiskey

Z innych zielonych technologii planuje się instalację mierników, informujących kierowców o ilości spalin, emitowanych przez ich samochody, oraz systemu inteligentnego oświetlenia drogi, dostosowującego jasność oświetlenia do warunków na drodze.

[caption id="attachment_11593" align="aligncenter" width="600" caption="Czy urządzenia podobne do fotoradarów będą wkrótce mierzyć naszą emisję spalin?"][/caption] Latarnia wiatrowa

Finlandia planuje oczywiście uzyskać na budowę autostrady dotację z UE. Ile z 700 mln euro planowanych kosztów budowy pokryje Unia - jeszcze nie wiadomo, ale pewne jest że droga, mająca "domknąć" autostradowe połączeni miejscowości Turku z Rosyjską granicą, będzie jedną z najdroższych w UE. Cena ekologii...

źródło: popsci