Na tegorocznym mundialu południowoamerykańskie reprezentacje wiodą prym - 4 z 8 ćwierćfinalistów to reprezentanci tego kontynentu. Czy również na tegorocznym EXPO, latynoamerykańskie pawilony wyróżniają się spośród reszty? Sprawdźmy!

Brazylia

Po raz kolejny potwierdziła się znana maksyma - im większy kraj, tym lepszy pawilon, ponieważ Brazylia - największy kraj na kontynencie, posiada też najciekawsza ekspozycję. Choć kształt pawilonu nie jest zbyt oryginalny to elewacja, wykonana zabarwinego na zielono drzewa, tworzy gmatwaninę, przywołującą na myśl Amazońską Puszczę.

Wewnątrz budynku czekają na nas m.in. telebimy z transmisjami na  żywo z MŚ w RPA, możliwość rozegrania wirtualnego meczu piłkarskiego przy pomocy komórki oraz tzw. "pokój szczęścia", gdzie możemy podziwiać radość brazylijskich kibiców. Jak widać, w pawilonie, tak samo jak w całej Brazylii, wszystko kręci się wokół piłki nożnej!

Wenezuela

Hugo Chavez znów się spisał! Wenezuelski pawilon na prawdę robi wrażenie. Kształtem nawiązuje do słynnej wstęgi Mobiusa oraz do cyfry 8 - szczęśliwej zarówno w Wenezueli, jak i w Chinach

Wewnątrz czekają na nas oczywiście występy tradycyjnych indiańskich zespołów oraz transmisje na żywo z wenezuelskich miast. Co ciekawe działają one w dwie strony tzn. zwiedzający wystawę widzą, co robią obecnie Wenezuelczycy, ci zaś podziwiać mogą na telebimach w kraju, co dzieje się w pawilonie.

Chile

Pawilon Chile pochwalić należy przede wszystkim za "zieloną" konstrukcje. Szkło, z którego wykonane są pofałdowane części budynku pochodzi w 70% z recyklingu i działa na zasadzie lustra weneckiego, dzięki specjalnemu wygięciu pod odpowiednim kątem

Poza tym na dachu znajduje się ogród, z którego rozpościera się wspaniały widoki. Oprócz tego zwiedzającym czas animować mają specjalne tygodnie tematyczne takie jak: tydzień wina, owoców czy kopalń.

Niestety to już wszystkie, godne polecenia pawilony rodem z Ameryki Południowej - jak widać kontynent ten rodzi lepszych piłkarzy niż architektów. A już w następnym odcinku naszej serii creme de la creme  wystawy czyli pawilony europejskie.