Największy argument przeciwko elektrowniom słonecznym? Niestety nie działają w nocy. Od dziś można go już wyrzucić do śmietnika. W Hiszpanii powstała bowiem elektrownia dostarczająca prądu przez 24 godziny na dobę.

Solar tańszy niż Atom!

Koncentryczna elektrownia słoneczna Gemasolar powstała nieopodal Sevilli z inicjatywy konsorcjum Torresol Energy. Jej moc to 19,9 MW jednak nie ona jest tu najważniejsza. Zastosowana technologia pozwala jej bowiem produkować energię elektryczną dla 25 000 gospodarstw domowych nieprzerwanie przez całą dobę.

Pustynne rewolucje

Powierzchnia 185 ha pokryta została lustrami, które odbijają promienie słoneczne w kierunku 140 m wieży ustawionej w centrum konstrukcji. W tym miejscu temperatura może sięgać 500 stopni Celsjusza! W tych warunkach nagrzewane zostają specjalne sole, którymi wypełniona jest wieża. Ich właściwości sprawiają, że potrafią one zatrzymać 95% ciepła pozyskanego z otoczenia. Substancje te następnie przechowywane są w specjalnych pojemnikach, gdzie oczekują do zmroku, by oddać swoje ciepło, napędzając turbiny parowe. Ot cała filozofia.

źródło: torresolenergy.com