Na targach motoryzacyjnych w Pekinie Ford zaprezentował koncept swojego najnowszego, ekologicznego modelu - START. Jak zapewniają projektanci auto ma być na wskroś przyjazne środowisku. Poczynając od procesu produkcji na użytkowaniu kończąc.

Materiał z jakiego powstanie karoseria pojazdu to stop aluminium i stali, co pozwoli zminimalizować wagę pojazdu, bez narażania bezpieczeństwa pasażerów. Ponadto większość elementów auta wykonane będzie z plastycznych i ekologicznych materiałów kompozytowych. Co ważne ich barwienie następuje w procesie produkcji, dzięki czemu można wyeliminować niezwykle szkodliwe dla środowiska lakiery samochodowe.

Auto zasilane będzie litrowym, trzycylindrowym silnikiem benzynowym EcoBoost, który emituje do atmosfery jedynie 100 g co2 na km.

Stylistyka i linia nadwozia nie są zbyt ekstrawaganckie czy futurystyczne. W projekcie wyraźnie dominuje minimalizm. Inspiracji dla takiego wyglądu można doszukać się także w autach konkurencji - Porsche 356 Speedster i Alfa Romeo Zagato SZ. To nasze redakcyjne typy. Oto co mówi przedstawiciel Forda podczas prezentacji konceptu:

Otaczający nas świat w gruncie rzeczy opiera się na prostocie.[...] Najbardziej ujmujące projekty w architekturze, meblowaniu, elektronice, transporcie, a nawet w kinematografii łączy zazwyczaj jedna rzecz - prostota. Nasza wizja to spojrzenie na mały samochód w sposób holistyczny; to tak jakby rozciąć cebulę, której każda warstwa nadaje znacznie, funkcje i podstawę kolejnej. Jak w naturze, mając takie podejście tworzyć można piękne, ujmujące rzeczy.

Nie wiemy co ten człowiek palił przed wystąpieniem, niemniej w jednym musimy się z nim zgodzić - design auta jest rzeczywiście ujmująco prosty.

źródło: yankodesign P.S.: Oto kilka  innych konceptów samochodów: Węgierskie auto 2 w 1 BWW Lovos Nissan V2G Chińskie mocno koncepcyjne auto