Po prostu nie wierzę  w to co piszę. Czuję się jak podczas redagowania prima aprilisowego newsa, z tą jednak różnicą, że mamy listopad i informacja jest jak najbardziej prawdziwa. W warszawie już w 2013 r. kursować będzie najbardziej ekologiczne metro w Europie!

Wszystko to za sprawą firmy Siemens, która wygrała przetarg na dostarczenie do stolicy 35 pociągów, które obsługiwać będą budowaną właśnie II linię metra. Stołeczne miasto jako pierwsze w Europie skorzysta z najnowszych pociągów niemieckiego koncernu. Jednak to nie jedyna ciekawostka związana z Inspiro.

To co  wyróżnia te pociągi to przede wszystkim walory użytkowe - szerokie wejścia przyspieszające wsiadanie i wysiadanie oraz wnętrze zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować pojemność pojazdu (przestrzeń zajmowaną przez okablowanie i elektronikę zredukowano do minimum).

Jednak nie z nadwozia projektanci Siemensa są najbardziej dumni, lecz z tego czego nie widać. Podwozie wagonów zbudowane jest w większości z aluminium co zmniejsza ich masę i redukuje zużycie energii. Ale i to nie koniec ekologicznej rewolucji w warszawskich podziemiach. Jak zarzeka się producent, wagony podobno w 98% nadają się do przetworzenia! Tylko po co myśleć o złomowaniu jeszcze przed zakupem?

źródło: fastcodesign.com