307m305_221_3_181

Jeszcze kilka lat temu ekologiczna odzież kojarzyła się, z nieciekawym krojem, kiepskim materiałem i wykonaniem, nudnymi kolorami. Dziś to na szczęście przeszłość. Odzieżowe firmy ekologiczne już jakiś czas temu doścignęły w jakości tradycyjne markowe firmy. Co prawda ciężko jeszcze znaleźć w centrach handlowych sklepy z ekologiczną odzieżą, ale kto poszuka w internecie, ten z łatwością znajdzie.

Czym właściwie wyróżniają się takie firmy, iż zasługują na miano ekologicznych. Weźmy na przykład firmę Nau, na którą dziś natrafiłem w sieci. Ciuchy z ich sklepu szyte są w większości (np. ok 90% materiału) z poliestru z recyklingu. Czyli uszyte są z materiału uzyskanego ze starej odzieży, maskotek i co tam jeszcze ma poliester a może być recyklingowane.

108w549_515_1_29

Nie zmienia to faktu, że odzież Nau wykonana jest z zachowaniem bardzo wysokiej jakości, pewnie lepszej niż niejeden standardowy sklep. Ostatnio musiałem trochę pogrzebać po sklepach odzieżowych (szukałem spodni) i załamywała mnie jakość tych produktów. Niedokładnie uszyte, błędy, wystające nitki, pourywane szwy itd.. a kosztują majątek. Czy nie lepiej zapłacić tyle samo za nieco mniej znaną markę, która dodatkowo dba o środowisko?

Przy okazji poznałem firmę, która zajmuje się właśnie recyklingiem starej odzieży i innych tekstylii uzyskując z nich materiał do dalszej produkcji. Jest to japońska firma Teijin, a ich technologia to EcoCircle. Zajrzyjcie na ich stronę, gdzie mała maskotka w prosty sposób opisuje jak to wszystko działa.

ecocircle

Warto dodać, że firma Nau korzysta z całego kompletu kontrolerów jakości dbających o jakość i ekologię: Organic Exchange, GOTS, Zque oraz Asure.

A teraz wybaczcie, idę poszukać jakichś fajnych, ekologicznych spodni :)