Już niebawem jeżdżąc z "ECO Pedal", możemy poznać nowy sposób Nissana na oszczędne zużywanie paliwa podczas jazdy. Nowy system, który można pokrótce zdefiniować jako "asystenta ekologicznej jazdy", będziemy mogli spotkać w autach tej firmy już w 2009 roku.

ECO Pedal firmy Nissan pomoże oszczędzać paliwo. Sposób działania jest prosty. System wykryje, za każdym razem gdy kierowca będzie chciał przyspieszyć, jaka siła działa na pedał gazu. Wtedy zadziała licznik push-back mechanizmu kontroli i gdy system wykryje nadmiar ciśnienia, pomagając kierowcy poinformuje, że prawdopodobnie wykorzystuje zbyt dużo paliwa i jedzie nieekonomicznie. Całość systemu jest wdrażana w ramach programu Nissan Green Program 2010 - który w zwoich założeniach ma edukować również kierowców na temat oszczędnej jazdy wraz z efektywnym wykorzystywaniem swoich pojazdów i ich silników w czasie pokonywania krótkich i długich tras. Zasady działania systemu ilustruje poniższy graf (kliknij aby powiększyć)

Oszczędna jazda z ECO Pedal

Przyznam że jeśli nie będzie możliwości wyłączenia takiego "eko-wspomagania" może być trudno z wyprzedzaniem innych aut. Z kolei z drugiej strony, w spokojnej trasie taki asystent spalania bardzo przyda się aby za jak najmniejsze pieniadze dojechać do celu. via: nissan