Spójrzmy na estońskie miasto przyszłości.  Architekci z firmy Schmidt Hammer Lassen  stworzyli fantastyczny projekt miasta, wygrywając w konkurencji międzynarodowej w konkursie na projekt miasta przyszłości usytuowanego na półwyspie Paljassaare w Estonii.
Samodzielnie działające wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, całe dzielnice handlowe i opieka medyczna. Wszystko to usytuowane w miejscu z pięknym  widokiem na Morze Bałtyckie.  Nowe miasto będzie korzystać z różnorodnych czystych źródeł energii i stanie się domem dla blisko 6000 obywateli, a projekt ma być skończony w ciągu najbliższych 15-20 lat....
Firma Schmidt Hammer Lassen precyzuje pokrótce założenia urbanistyczne w ten sposób "Ecobay jest oparty na zrównoważonym podejściu do rozwoju miasta. Mieszane zastosowania układu  różnych technologii płynnie integruje się różnych okręgach miasta, aby zminimalizować zapotrzebowanie na transport, ponieważ "większość kluczowych miejsc jest dostępnych tylko pieszo lub zwykłym rowerem". Struktury będą dokładnie określone, aby maksymalizować zysk energetyczny przy jednoczesnym zminimalizowaniu zaciemnienia domów. Wysoki standard wydajności to priorytet w całym projekcie. Potrzeby energetyczne całej infrastruktury mają być realizowane za pośrednictwem różnorodnych czystych źródeł: elektrownie wiatrowe, energia geotermalna, energia elektryczna i wodna.
Wizja takiego eko-miasta nie jest czymś nowym jeśli chodzi o koncepcje. Jesteśmy szalenie ciekawi szczegółowych rozwiązań urbanistycznych. W jaki sposób w takim mieście rozwijać się będze społeczność, jak zaakceptuje ona obieg energii odnawialnej w całym tym "ekosystemie". Jedno jest pewne. Takie miasta są wyzwaniem dla projektantów chcących chronić przyrodę i zapewniać człowiekowi energię do codziennych czynności. Czy chcielibyście zamieszkać w takim miejscu?

więcej: designboom.com