Już w maju do sklepów w Europie trafi najnowsze dziecko HP - Designjet 3D, czyli urządzenie drukujące w trójwymiarze. Powstało ono we współpracy ze Stratasys, na bazie systemu osadzania topionego materiału (FDM) przez nich opracowanego. System ten korzysta z plastiku ABS. Jest on topiony i nakładany warstwa po warstwie, tworząc trójwymiarowe modele projektów wykonywanych techniką CAD. Planowane są dwie wersje urządzenia. Drukująca na biało (a właściwie w kolorze kości słoniowej, jak to ładnie nazywa producent) lub na kolorowo (8 różnych kolorów do wyboru).

Designjet 3D skierowany jest do odbiorców biznesowych oraz do placówek edukacyjnych, zajmujących się projektowaniem. Drukarka pozwoli zaoszczędzić wiele czasu i pracy, gdyż dotychczasowe modelowanie z gipsu czy wosku odejdzie do lamusa. Jak zapewniają konstruktorzy, największym atutem Designjet'a ma być właśnie łatwość w użyciu.

Niestety, barierą jaka może zahamować popularyzację tego urządzenie jest jego cena - 13 000 euro (ponad 50000 zł). Dla wielkich firm projektowych nie jest to może zawrotna kwota, lecz z pewnością skutecznie odstraszy ona małe pracownie i designerów hobbystów, czyli klientów, którym urządzenie to najbardziej by się przydało.

Poniżej przedstawiamy jeszcze przykładowe modele "wydrukowane" przez Designjet'a. Ich maksymalny rozmiar to 20cm x 15cm x 15cm. Może jak na razie wyglądają trochę "zabawkowo", ale uwierzcie mi, w przyszłości urządzenie to posłuży do zdecydowanie poważniejszych przedsięwzięć.

źródło: popsci

P.S.: Lubisz drukować? A co powiesz na drukarkę ołówkową?