Prefabrykowane domy ze słomy to pewna nowość na rynku, choć spotkać można je także na całym świecie. Nowy trend budownictwa ekologicznego łączy w sobie naturalne materiały w postaci słomy oraz szybką technologię powstawania, jaką jest modułowość. Czym zatem jest prefabrykowany dom ze słomy ? Jakie ma właściwości ? Czy trudno go postawić ? Wszystkie odpowiedzi na te pytania w dalszej części tekstu.
Czym są domy prefabrykowane ?
Prefabrykowany dom ze słomy powstał jak inne tego typu podobne domy modułowe. W fabryce na linii produkcyjnej tworzy się gotowe elementy takiej budowli. Powstałe ściany, dach czy wręcz całe pomieszczenia są przechowywane w firmie. Jeśli klient złożyć zamówienie na dom są one dostarczane na teren budowy i składane w jedną całość. Budowa takiego domu, czyli składanie gotowych elementów trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. W najkorzystniejszym wariancie dom taki może powstać nawet po 3-4 dniach. Długość budowy zależy od wyboru konkretnego modelu i jego skomplikowania. Standardowe domy modułowe, do których części producent przechowuje w zapasie, są montowane od razu. Jeśli wybierzemy bardziej zaawansowany projekt i firma będzie musiał wykonać do niego specjalne części może potrwać to do ok. kilku miesięcy. W ten sposób powstają różne rodzaje domów takie jak domy całoroczne, domki letniskowe czy nawet biura i budynki użyteczności publicznej.
Naturalny materiał ? słoma
Główną różnicą, jaka występuje w domach tego typu jest materiał, z którego powstają, czyli słoma. Izolacja, jaką jest wypełnienie słomiane, znajduje się w ścianach czy dachu jako budulec. Wbrew wyobrażeniom większości osób zainteresowanych tematem słoma nie jest widoczna a ściany czy dach nie mają postaci powiązanych ze sobą bel. Elementy domu składają się z drewnianej konstrukcji, między którą umieszcza się specjalnie spreparowane wypełnienie. Na zewnętrzne powierzchnie trafia tynk, a ściana na pierwszy rzut oka nie różni się od zwykłej. Często występującą obawą jest strach przed pożarem i spłonięciem całej konstrukcji. Są to jednak obawy nieuzasadnione. Dzieje się tak dlatego, że ludzie nie znają do końca technologii przetwarzania słomy, która posłuży do budowy. Aby mogą znaleźć się w ścianach czy dachu, najpierw odpowiednio się pracuje i impregnuje. Staje się ona wtedy niepalna. Dodatkowym elementem zabezpieczającym jest też niepalna mata izolacyjna, której również używa się do budowy takich domów.
Właściwości słomy
Pierwszym pytaniem, jakie przeważnie pada, gdy dowiadujemy się o domach ze słomy to pytanie: co takiego ma w sobie słoma, że ludzie wykorzystują ją do tworzenia budynków ? Pierwszą Korzyścią jest jej naturalność. Brak syntetycznych środków, klejów czy uczulających materiałów sprawia, że naturalny budulec jest bardzo popularny do ekologicznej budowli. Słoma ma też dobre właściwości izolacyjne, co sprawia, że zimą jest ciepło, a latem w domu panuje przyjemny chłód. Używające tego materiału do budowy domu aktywnie wpływa na ochronę środowiska, co jest również ważnym powodem, dla którego świadome ekologicznie osoby wybierają słomę na materiał, z którego powstanie ich dom. Słoma tama jest też relatywnie tańsza od drewna czy innych budulców dlatego jest też to dodatkowy sposób na oszczędności.