Praktycznie każda niszczarka oprócz niszczenia dokumentów oferuje dodatkowe funkcje, których liczba jest uzależniona od konkretnego modelu urządzenia. Im szersze możliwości, tym większą uniwersalnością i wszechstronnością użytkowania wyróżnia się urządzenie. Najpopularniejsze niszczarki ścinkowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane do niszczenia dokumentów zawierających dane osobowe, a także informacje poufne. W przeciwieństwie do klasycznych modeli tnących kartki papieru na paski gwarantują znacznie większe bezpieczeństwo. Jakie dodatkowe funkcjonalności może mieć niszczarka ścinkowa oraz w jaki sposób prawidłowo ją eksploatować?

Rozszerzona funkcjonalność niszczarki

Wybór konkretnej niszczarki w dużej mierze zależy od sposobu jej użytkowania. Niemniej warto poznać dodatkowe możliwości, jakie oferują urządzenia tego typu oraz dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo użytkować sprzęt.

  • Małe niszczarki ścinkowe zazwyczaj mają pojemność około 20 litrów. Urządzenia tego typu są wykorzystywane w miejscach, w których niszczy się małą ilość dokumentów. W większości przypadków nie oferują pracy ciągłej. W praktyce oznacza to, że po kilku minutach działania urządzenie, a dokładnie silnik, musi się schłodzić przez 20 do 30 minut. Nie oznacza to jednak, że małe niszczarki ścinkowe nie mogą zostać wykorzystywane do niszczenia dokumentów zawierających dane osobowe i poufne informacje. Modele cechujące się stopniem bezpieczeństwa DIN P-4 lub wyższym według normy DIN 66399 z powodzeniem mogą być wykorzystywane do niszczenia wszystkich rodzajów dokumentów. Oprócz cięcia papieru niejednokrotnie oferują także cięcie zszywek, kart plastikowych, a nawet płyt CD.
  • Średniej wielkości niszczarki oferujące cięcie ścinkowe mają pojemność od 20 do 80 litrów. Oprócz podstawowej funkcjonalności niejednokrotnie oferują także cięcie spinaczy biurowych. Ponadto niektóre modele gwarantują ciągłość pracy, dzięki której mogą być użytkowane bez przerwy np. przez godzinę. W takiej sytuacji wydajność urządzenia jest zdecydowanie większa.
  • Duże niszczarki cechują się pojemnością ponad 100 do nawet 200 litrów. Urządzenia tego typu mogą niszczyć zszywacze, spinacze, karty plastikowe, płyty CD, dyskietki, a nawet pendrive. Co więcej, często mają przedłużoną gwarancję na samo urządzenie oraz noże, a także niezwykle wygodny serwis door-to-door.

Jak prawidłowo dbać o niszczarkę dokumentów?

Na początku należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, w której jest jasno napisane, co można, a czego nie wolno niszczyć w urządzeniu. Duża część awarii jest spowodowana próbą zniszczenia rzeczy, do niszczenia których konkretne urządzenie nie jest przystosowane.

  • Regularny serwis niszczarki jest jedną z głównych czynności wpływających na długą żywotność urządzenia. Zalecana częstotliwość wykonywania serwisu jest ściśle określona przez producenta i powinna być przestrzegana.
  • Kolejną niezwykle ważną czynnością jest regularne oliwienie noży tnących. Ta czynność jest wymogiem gwarancyjnym w przypadku niektórych niszczarek ścinkowych.
  • Niejednokrotnie wynikiem utraty gwarancji lub uszkodzenia urządzenia jest próba zniszczenia materiału zawierającego folię (np. dokumentów włożonych w koszulki ochronne, zafoliowanych, zalaminowanych itp.). W takiej sytuacji niezbędne jest kosztowne czyszczenie noży, a także ewentualna wymiana uszkodzonych części.

Ścinkowe niszczarki użytkowane zgodnie z zaleceniami producenta charakteryzują się bezproblemowym działaniem nawet w przypadku intensywnej eksploatacji. W Centrum Niszczarek dostępne są wysokiej klasy modele wyróżniające się dodatkowymi funkcjonalnościami.

fot. materiały prasowe