W społeczeństwie pokutuje wiele mitów, z którymi radzić muszą sobie młode matki. Otoczenie krytykuje wszystkie ich decyzje, a chusty do noszenia często uważane są za narzędzie, które przywiązuje dziecko do matki, nie dając mu szansy na usamodzielnienie. Tymczasem noszenie dzieci nie tylko nie wpływa na nie negatywnie, ale również nie jest czymś, do czego malucha można? przyzwyczaić. Wiele młodych matek słyszy, że nie powinny nosić swojego dziecka, czy to w chuście do noszenia, czy też po prostu na rękach, bo powoduje to jedynie problemy ze zwiększoną potrzebą bliskości dziecka. Nauka jednak odważnie przeczy tego typu teoriom, pokazując, że nie tylko noszenie jest czymś dla dziecka naturalnym już w chwili przyjścia na świat, ale i, że dzieci noszone często są bardziej samodzielne!

Noszenie jest naturalne

Mit o tym, że noszenie może zaszkodzić dziecku i zbyt uzależnić go od matki wziął się jedynie z ludzkiej wygody. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wiele zwierząt, w tym też człekokształtnych, pokazuje nam, że potomstwo musi być noszone, bo nie jest w stanie samodzielnie się poruszać czy zadbać o siebie. Niektóre zwierzęta posiadają nawet wykształcone specjalne torby, a potomstwo od razu wczepia się w ciało matki. W przypadku człowieka taki mechanizm nie istnieje i skutecznie zastępuje go chusta do noszenia. Dzięki niej matka ma wolne ręce, zaś dziecko jest blisko niej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, zwłaszcza w biedniejszej warstwie społeczeństwa, noszenie dziecka podczas prac domowych było zupełnie naturalne. chusta do noszenia

Dziecko się nie przyzwyczaja

Drugi mit o przyzwyczajeniu dziecka do noszenia i tym, że nie będzie chciało inaczej się poruszać czy spędzać czasu np. w swoim łóżeczku również z założenia nie ma podstaw. Chusta do noszenia to jedynie odwzorowanie ? zwłaszcza w przypadku noworodków ? warunków, które zapewnia dziecku noszenie przez matkę przez 9 miesięcy w łonie. Zwłaszcza trzy pierwsze miesiące po urodzeniu, gdy ciało dziecka potrzebuje bliskości matki, ale i odpowiedniej pozycji fizjologicznej, nazywa się czwartym trymestrem ciąży. Dobrze zawiązana chusta do noszenia znacznie ułatwia przytroczenie dziecka do matki ? dając jej tym samym swobodę działań w domu.