Concorde odszedł, ale nie oznacza to końca naddźwiękowych lotów pasażerskich. Firma Nevada Aerion Corporation obwieściła bowiem właśnie światu prace nad naddźwiękowym samolotem biznesowym (SBJ)

Naddźwiękowy samolot NASA

Koszt jednego takiego samolotu to 80 mln$, jednak jak zapewnia producent, jest on wart swojej ceny. Osiąga bowiem prędkość 1,5 Macha (1840 km/h), zaś jego zasięg to prawie 6,5 tys. km. Sprawia to, że podróż z Paryża do Nowego Jorku na jego pokładzie trwa 4 h 14 min, a lot z zachodniego wybrzeża USA do Azji 9,5 h. Obecna wersja samolotu mieści 12 pasażerów, ale trwają już prace nad modelem 50-osobowym.

Awionetka zrób to sam

Niestety biznesmeni nie zaznają na razie przyjemności naddźwiękowej podróży nad USA, gdyż w tamtejszej przestrzeni powietrznej przekraczanie prędkości  1 Macha jest zabronione. Przepisy te nie hamują na szczęście rozwoju lotnictwa. Dowodem na to niech będzie lista firm pracujących nad własnymi projektami naddźwiękowych samolotów. Poza Aerionem są to Cessna, Sukhoi, Tupolev, Japan Aerospace Exploration Agency i US Supersonic Aerospace International. Tymczasem premiera SBJ zapowiadana jest na rok 2014.

źródło: gulfnews.com