Konopie są rośliną od wieków znaną i wykorzystywaną przez człowieka do różnych celów. Choć współcześnie konopie zwykle kojarzą się z indyjską odmianą tej rośliny, czyli z marihuaną to w praktyce istnieje wiele innych odmiany tej rośliny, które mogą mieć mnóstwo niezwykle ciekawych, pożytecznych zastosowań. Dawniej konopie powszechnie wykorzystywane były m.in. do produkcji wytrzymałych włókien, z których wykonywano liny okrętowe. Dziś, jedną z odmian konopi siewnej wykorzystuje się, chociażby do produkcji oleju o właściwościach prozdrowotnych. Olej konopny wbrew powszechnej, ale mylnej opinii, pozbawiony jest działań psychoaktywnych, ponieważ nie zawiera w swoim składzie związku THC (co najwyżej może zawierać związek CBD, czyli kannabidiol). A czym konkretnie jest wspomniany olej i jakie są jego właściwości?

olej konopnyJak wytwarza się olej konopny?

Zgodnie z nazwą, olej konopny wytwarzany jest z konopi, nie jest to jednak marihuana, a odmiana siewna tej rośliny, pozbawiona substancji psychoaktywnej THC. Olej wytwarzany jest w identyczny sposób, jak wytwarza się inne oleje roślinne. Pozyskuje się go poprzez proces tłoczenia określonych części rośliny (nasion lub części zielonych rośliny ? przy produkcji odmiany oleju CBD). W przypadku klasycznego oleju jest on tłoczony na zimno, dzięki czemu substancje aktywne znajdujące się w oleju nie zostają utracone przez proces podgrzewania. Oczywiście do wytworzenia oleju konopnego użyć można również innych odmian konopi, w tym marihuany. Nie robi się tego jednak ze względów czysto praktycznych. Po prostu marihuana zawiera znacznie mniejsze ilości kannabidiolu, przez co produkcja oleju z tej odmiany konopi jest zwyczajnie nieopłacalna.

Właściwości oleju konopnego

W naszym kraju olej konopny sprzedawany jest jako suplement diety, czyli substancja spożywcza, która może stanowić uzupełnienie dla codziennej diety. Jest to substancja, która jest skoncentrowanym źródłem witamin, minerałów lub innych związków odżywczych. Głównym składnikiem klasycznego oleju konopnego są te ostatnie substancje, czyli związki odżywcze w postaci łatwo przyswajalnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które stanowią blisko osiemdziesiąt procent całego składu oleju. Poza nienasyconymi kwasami tłuszczowymi tj. kwas omega-3 czy kwas omega-6, olej konopny jest także znakomitym źródłem szybko wchłanianych przez ludzki organizm minerałów tj. magnez, cynk, wapń czy fosfor, a także wielu witamin, w tym witaminy E i witamin z grupy B. Poza tym specjalna odmiana oleju konopnego CBD zawiera kannabidiol, który reguluje niektóre procesy fizjologiczne tj. apetyt, humor, pamięć czy odczuwanie bólu.