Na jakość pożywienia, jakie zjadamy, w dużym stopniu wpływa sposób jego powstawania. Im wyższy stopień przetworzenia danego produktu i surowców, które się na taki produkt składają, tym gorzej dla naszego układu pokarmowego.

Produkty mniej przetworzone zawierają mniej tzw. chemii, czyli różnych rodzajów substancji, które odpowiadają za smak, konsystencję, kolor, zapach czy trwałość danego produktu spożywczego. W tym sensie produkty mniej przetworzone są bezpieczniejsze dla naszych organizmów ? w korzystny sposób wpływają na pracę układu pokarmowego człowieka. Poza tym takie tradycyjne wyroby zwykle powstają z lepszej jakości surowica, co również przekłada się na ich większą wartość odżywczą, lepszy smak i zapach.

Jak powstają wyroby tradycyjne?

tradycyjna kiełbasaBazą do tworzenia tego typu produktów jest najczęściej wyższej jakości surowiec niż w przypadku produkcji masowej. Dla przykładu mięsne wyroby tradycyjne, takie jak kiełbasy, szynki czy pasztety powstają z wysokogatunkowego, świeżego mięsa ściśle wyselekcjonowanych gatunków zwierząt hodowlanych, nierzadko również zwierząt dziko żyjących. Wyroby tradycyjne z mięsa dzika, jelenia czy sarny to prawdziwy rarytas nie tylko pod względem smaku i zapachu, ale także z uwagi na wartości odżywczych zawarte w takim mięsie. Dziczyzna to na ogół chude mięso z dużą zawartością białka, a zatem produkt niezwykle zdrowy, korzystny dla naszych organizmów.

Poza kwestią doboru właściwego surowca tradycyjne wyroby, zgodnie ze swoją nazwą, powstają w zgodzie z tradycyjną recepturą i sztuką wyrobu. W przypadku wspomnianych już wcześniej produktów mięsnych powstają one w wyniku procesu peklowania mięsa, a następnie jego obróbki termicznej, wędzenia, pieczenia lub gotowania.

Czym wyroby tradycyjne różnią się od tych z marketu?

Pierwszą zauważalną różnicą jest skład takich produktów. Nie ma w nich długiej litanii substancji wzmacniających kolor czy smak, wpływających na ich trwałość. Drugą różnicą, którą szybko odkryje każdy, kto spróbuje takiego wyrobu, jest jego naturalny, niemożliwy do podrobienia smak i aromat.