Wielokrotnie w filmach przygodowych lub w programach przyrodniczych widzimy, jak podróżnicy zdecydowanie kierują się w danym kierunku pewni swojej racji. Jak powszechnie wiadomo, w trudnych warunkach nigdy nie możemy być pewni obrania prawidłowej trasy, jednak wtedy z pomocą przychodzą nam kompasy. Czy to urządzenie wciąż jest istotnym wyposażeniem każdego podróżnika? Jakie rodzaje kompasów możemy wyróżnić i na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego dla nas narzędzia?

W jaki sposób działa klasyczny kompas?

Tradycyjne kompasy wyposażone są w igłę magnetyczną, której wierzchołek ze względu na magnetyczne właściwości ukazuje nam kierunek północy oraz południa. Jak wiadomo, jądro naszej planety generuje pole magnetyczne, którego cięciwy roztaczają się właśnie w kierunku południa oraz północy. Jeśli planujemy wędrówkę w trudnym terenie, na przykład takim jak gęsty las lub wydmy, posiadając mapę z zaznaczonym punktem, w którym obecnie się znajdujemy, łatwo będziemy mogli odnaleźć odpowiednią drogę do celu, przykładając kompas do mapy.

Czy kompas to urządzenie niezbędne do trekkingu?Rodzaje kompasów

Obecnie na rynku dostępnych jest znacznie więcej rodzajów kompasów niż miało to miejsce w przeszłości. Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie bardzo precyzyjnego kompasu elektronicznego, który wskazuje nam prawidłowy kierunek świata w oparciu o satelity, z których wypuszczany jest sygnał. Jednak w przypadku wszystkich urządzeń elektronicznych, tego typu kompas jest bardziej narażony na potencjalną awarię lub eksploatację. Innym popularnym rodzajem kompasu jest ten używany podczas podróży na morzu. Tak zwany kompas żeglarski charakteryzuje się dodatkowo wodoodpornością, a także odpowiednią ochroną przed silnymi promieniami słonecznymi. Jeżeli jednak nie mamy w planach zakupienia specjalnego kompasu, zawsze możemy wesprzeć się oprogramowaniem już wbudowanym w telefon. Obecnie prawie każdy smartfon posiada dostęp do kompasu, który przed pierwszym użyciem należy odpowiednio skalibrować. Dodatkowo dla prawdziwych poszukiwaczy przygód dobrym rozwiązaniem jest zakup zegarka, który posiada wbudowany kompas.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kompasu?

Najlepiej dopasowany dla nas kompas powinien być zakupiony w oparciu o nasze potrzeby. Jeżeli często wybieramy się na długie trekkingi lub survivale, tradycyjny bądź elektroniczny kompas będzie naszym najlepszym kompanem. Jeżeli natomiast kompas ma służyć tylko jako okazjonalne wsparcie w przypadku utraty orientacji, możemy zdecydować się na zakup tańszej wersji urządzenia lub wspomóc się naszym telefonem.