Niezbędny element inteligentnego domu

Coraz więcej osób decyduje się na budowę inteligentnego domu, jednocześnie doskonale zdając sobie sprawę z udogodnień i komfortu jaki w tym aspekcie zyskują. Jak najbardziej zapewniają im to systemy oraz urządzenia które zostały w nich zastosowane, wpływając na wygodne funkcjonowanie, przede wszystkim jeśli chodzi o sterowanie nowoczesnymi, zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami. Jednym z coraz częściej docenianych i przydatnych urządzeń jest czujnik zbliżeniowy, który de facto pełni nader ważną rolę - jego podstawowym zadaniem jest nie tylko reagowanie na jakikolwiek ruch w obrębie jego działania, ale informowanie nas o tym, że coś się dzieje. Wtedy włącza on poszczególne funkcję w naszym domu.

Czujnik zbliżeniowy - podstawowy podział czujników:

  • Czujniki zbliżeniowe radarowe - to typ czujników ruchu, które wysyłają oraz odbierają fale typowo elektromagnetyczne
  • Czujniki zbliżeniowe ultradźwiękowe - czujniki ruchu reagujące na fale ultradźwiękowe
  • Czujniki zbliżeniowe pasywne - czujniki ruchu reagujące na promieniowanie podczerwone

W domach inteligentnych spotkamy zazwyczaj czujniki pasywne, a więc te które reagują na podczerwień, warto więc zapoznać się z nimi nieco bliżej.

Najważniejsze informacje o czujnikach zbliżeniowych

Działają zazwyczaj w oparciu o ruch bądź ciepło - co za tym idzie, gdy się poruszamy czy przemieszczany emitujemy fale podczerwieni, które wychwytuje czujnik zbliżeniowy a dokładniej mówiąc znajdujące się w czujniku detektory. Każdy nasz ruch powoduje ich reakcję a dzięki zastosowaniu odpowiedniego algorytmu reagują one na ruch człowieka, a nie inny rodzaj ciepła emitowany chociażby piec czy zmiany temperatur jakie są czymś oczywistym wewnątrz pomieszczenia. Zastosowanie czujników zbliżeniowych to m.in.:

  • okna dachowe i standardowe
  • drzwi wejściowe i inne
  • bramki zabezpieczające
  • bramy garażowe

Czujnik zbliżeniowy ma przede wszystkim zagwarantować nam wygodę podczas przebywania w domu. Przykładowo - zapala światło w miejscu gdzie przebywamy lub się pojawiamy, ewentualnie gaszą tam gdzie nas dłuższy czas nie ma. Istnieje również opcja zarządzania ogrzewaniem czy klimatyzacją. Jak najbardziej jest to komfortowe rozwiązanie tym bardziej optymalne gdy idzie o zużycie energii elektrycznej - rachunki będą znacząco niższe, a więc łączymy przyjemne z pożytecznym.

Czujnik zbliżeniowy to udogodnienia w inteligentnym domu

Czujnik zbliżeniowy poinformuje nas również o otwartych drzwiach czy oknie, zintegrowanie go w system zarządzania inteligentnym domem pozwala na jego dużo większe i szersze zastosowanie. Bezpieczeństwo naszej rodziny to kolejny czynnik jaki przemawia za wykorzystaniem czujnika tego typu w obrębie inteligentnego domu, zawsze gdy połączymy go z systemem alarmowym zagwarantuje nam odpowiednie pod tym względem możliwości.

Czujniki zbliżeniowe są niezawodne i stworzone z myślą o osobach, które stawiają na inteligentne rozwiązania wewnątrz swojego domu, tym bardziej zdają sobie sprawę z korzyści oraz zalet takich właśnie urządzeń. jedną z najciekawszych opcji jest możliwość wykorzystania czujnika jako wyzwalacza scen - może on na przykład witać przybywających domowników.