Mieszkańcy Poznania pewnie nie raz będą mieć dosyć Konferencji Klimatycznej ONZ, która odbywać się będzie niedługo w ich mieście (korki, korki, korki), ale my póki co korzystamy z dobrodziejstw. Wszelkie instytucje nagle propagują ekologiczne tryby życia, nawołują do oszczędzania energii.. i bardzo dobrze! Mamy tylko nadzieję, że za miesiąc wszystko nie ucichnie. Ale nie bądźmy pesymistami, jest dobrze - może być jeszcze lepiej. Chcemy Wam przedstawić 10 porad, które przygotowane w ramach programu "Nie ocieplaj klimatu", jednej z wielu inicjatyw stworzonych przy okazji COP 14.

10 PORAD

JAK NIE PRZYCZYNIAĆ SIĘ DO OCIEPLANIA KLIMATU

Największym wrogiem klimatu jest dwutlenek węgla. Jego nadmierna emisja powoduje globalne ocieplenie. Pamiętaj, nie tylko fabryki i samochody emitują CO2, robi to każdy z nas! Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym efektywniej włączymy się w ochronę klimatu na Ziemi.

Jak zatem nie przyczyniać się do ocieplania klimatu?
STOSUJ ENERGOOSZCZĘDNE ŻARÓWKI!

Energooszczędne żarówki zużywają 75-80% mniej energii niż konwencjonalne, a ich żywotność jest 10-krotnie większa niż tradycyjnych. Kupując energooszczędną świetlówkę o mocy 21W zamiast zwykłej żarówki o mocy 100W zaoszczędzisz nawet 200 złotych w okresie jej użytkowania. Zastąpienie pięciu zwykłych żarówek w domu przez ok. 5 godzin dziennie żarówkami energooszczędnymi zmniejsza emisję CO2 o ok. 250 kg rocznie.

OSZCZĘDZAJ WODĘ!

Nie musisz wiedzieć, że ludzie w Afryce muszą chodzić po wodę czasem i kilkanaście kilometrów w jedną stronę. Jesteśmy w Polsce, a tu wody zawsze było pod dostatkiem. Niestety, pod wpływem zmian klimatu może się to zmienić.. Dlatego już dzisiaj pamiętajmy, aby zakręcać kran podczas mycia zębów. Gdy tego nie robisz, marnujesz ok. 5 litrów wody, a pośrednio wysyłasz do atmosfery ok. 3 kg CO2 rocznie. Korzystaj też częściej z prysznica niż wanny. Inwestycja w specjalną, drobnostrumieniową słuchawkę prysznicową naprawdę się opłaci. Oszczędzasz wodę i ograniczasz emisję CO2 do ok. 230 kg na osobę rocznie.

GOTUJ TYLE WODY, ILE AKURAT POTRZEBUJESZ!

Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody, ile naprawdę potrzebują, czyli średnio o 1 litr wody dziennie mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedną trzecią oświetlenia ulicznego w Europie! Gotuj więc tylko tyle wody, ile potrzebujesz na przyrządzenie kawy czy herbaty, a nie będziesz marnować niepotrzebnie energii i ograniczysz emisję dwutlenku węgla ? naukowcy twierdzą, że nawet o ok. 25 kg rocznie! To mniej więcej tyle co 25 jednolitrowych kartonów soku pomarańczowego. Sporo...

PAMIĘTAJ O WYŁĄCZANIU FUNKCJI "STAND-BY" NA TWOICH SPRZĘTACH!

Przycisk stand-by jest najbardziej podstępnym pożeraczem prądu. Czerwona dioda, sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym, że cały czas z sieci pobierany jest prąd. Zazwyczaj mamy w mieszkaniu po kilka urządzeń, które posiadają funkcję stand-by. Średnie gospodarstwo domowe zużywa w ten sposób 114 kWh rocznie, co daje koszt 40,4 zł i 140 kg CO2 wyemitowanego do atmosfery! Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączana z sieci, a nie pozostawiana w stanie czuwania, w skali kraju moglibyśmy ograniczyć emisję CO2 o 1 mln ton!

SPRAWDZAJ, JAKIE PARAMETRY MAJĄ SPRZĘTY AGD, KTÓRE KUPUJESZ.

Sprzętu AGD zużywa dużo energii. Oszczędzisz swoje rachunki za prąd i znacznie ograniczysz emisję CO2 do atmosfery, jeśli: twoja lodówka nie będzie stała przy grzejniku, kuchence lub w miejscu nasłonecznionym i będziesz ją regularnie rozmrażać (nawet 1-centymetrowa warstwa lodu w zamrażalniku sprawia, że urządzenie zużywa znacznie więcej energii); zainwestujesz w płytę indukcyjną, która jest najbardziej energooszczędna i będziesz gotować tyle wody, ile naprawdę potrzebujesz i najlepiej w garnku pod przykryciem; nie będziesz otwierać zbyt często piekarnika podczas pieczenia; twoja zmywarka będzie pracować tylko przy pełnym załadunku, a ty będziesz pamiętać o używaniu programów oszczędnego zmywania i prania.

SEGREGUJ ŚMIECI!

Tak, wiele osób mówi, że to się nie sprawdza, że i tak wszystko ląduje na jednym wysypisku... Nie poddawaj się! Gdybyśmy wszyscy pamiętali o segregacji śmieci i recyklingu (a zarządcy miast zadbaliby o logistykę całego procesu), przetworzenie jednej tony makulatury pozwoli dalej żyć 17 drzewom. Zdrowe dziesięciometrowe drzewo produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg ? dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby! To chyba wystarczający powód, by przetwarzać na przykład makulaturę.

OBNIŻ TEMPERATURĘ W DOMU TYLKO O 1°C!

Choć trudno to sobie wyobrazić, to obniżenie temperatury w domu o 1°C ogranicza emisję CO2 nawet o 300 kg rocznie. Chroniąc klimat, zmniejszasz także swoje rachunki za energię i centralne ogrzewanie.

ZAPROGRAMUJ DOMOWY TERMOSTAT!

Jeśli masz możliwość zaprogramowania termostatu, to zrób to tak, aby w nocy lub podczas nieobecności domowników temperatura była niższa. Większość kaloryferów nowszej generacji też pozwala na ustawianie termostatu. Gdy cię nie ma w domu, niższa temperatura zrobi dobrze nawet roślinom. Korzystając z tej opcji również znacznie ograniczasz emisję dwutlenku węgla.

MASZ SAMOCHÓD? PRZESTAW SIĘ NA EKO-JAZDĘ!

Opanowując sztukę eko-jazdy możesz zaoszczędzić nawet do 25% paliwa! Zmniejszasz przy tym koszty eksploatacji, redukujesz emisję gazów cieplarnianych oraz zwiększasz bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jak?

Utrzymuj samochód w dobrym stanie i regularnie sprawdzaj poziom oleju. Raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach. Usuń niepotrzebne przedmioty z bagażnika i tylnych siedzeń. Im cięższy samochód, tym większe obciążenie dla silnika i większe zużycie paliwa. Zamykaj okna, szczególnie przy dużych prędkościach, a także zdejmij pusty bagażnik z dachu samochodu. Używaj klimatyzacji tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Rozpoczynaj jazdę zaraz po zapaleniu silnika i wyłączaj silnik, jeśli zatrzymujesz się na dłużej niż na minutę. Prowadź swój pojazd z rozsądną prędkością i przede wszystkim jedź płynnie. Gdy gwałtownie przyspieszasz lub hamujesz, silnik zużywa więcej paliwa i emituje więcej CO2.
PRZESIĄDŹ SIĘ Z SAMOCHODU NA ROWER! TO COŚ DLA NAPRAWDĘ "EKO-WYTRWAŁYCH".

Przemyśl, w jaki sposób pokonujesz drogę do pracy, czy nawet do sklepu za rogiem. Możesz znacznie ograniczyć ilość dwutlenku węgla, który jest wydzielany w czasie transportu, a przy okazji odczujesz, jak korzystny wpływ ma to na twoją sylwetkę i zdrowie. Jazda rowerem na krótkich dystansach to najlepszy sposób zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Dziesięć kilometrów przejechanych samochodem osobowym to emisja do atmosfery 2 kg CO2. Co więcej: w ciągu godziny jeden samochód zamienia w spaliny tyle tlenu, ile zużywa do oddychania w tym samym czasie 800 osób! Zatem rower jesienią może być jeszcze całkiem przyjemny. Źródło: www.cop14.gov.pl