Dużo piszemy o konstrukcjach prefabrykowanych. Większość przykładów pochodzi z USA i kilku innych "zachodnich" państw. Dzisiaj postanowiłem sprawdzić co słychać o domach prefabrykowanych na naszym polskim podwórku.

Pierwsza czynność jaką postanowiłem zrobić to wpisanie hasła "domy prefabrykowane" do Googla. No i zaczynamy..

b101

Na pierwszy ogień idzie firma Hortus Sp. z o.o. Pod całkiem trafną domeną domyprefabrykowane.net firma prezentuje swoją ofertę budowli. Według definicji Hortus montuje domy z elementów, wcześniej przygotowanych na hali produkcyjnej. Do wyboru mamy rożne projekty w tym: domek parterowy, klasyczny, willę miejską oraz dom nowoczesny. Firma Hortus w swoim ciągu produkcyjnym przygotowuje kompletne ściany z izolacjami wraz z oknami i parapetami zewnętrznymi. W następnym etapie, na wcześniej przygotowanych fundamentach następuje sprawny montaż. Główna zaleta takiej produkcji według Hortusa to ekspresowa budowa oraz wysoka jakość izolacji termicznej. Firma Hortus produkuje trzy rodzaje budynków prefabrykowanych: budynki w szkielecie drewnianym, budynki w technologii "pruskiego muru" oraz prefabrykacja budynków z keramzytobetonu. Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć produktów Hortus. Dostajemy równiez listę adresów zrealizowanych inwestycji, do których jak przypuszczam, możemy zajrzeć.

point_150_1_plus_d(4) Kolejną firmą bedzie BUDIMEX DANWOOD. Dobrze przygotowana strona zdradza co firma ma na myśli pisząc prefabrykowane. Pozwolę sobie na użycie oryginalnego tekstu ze strony BD.

Technologia BUDIMEX DANWOOD ? Tak powstaje Twój dom W fabryce Twój pomysł na dom przy udziale naszych architektów przyjmuje kształt planów architektonicznych. Na ich podstawie nasi konstruktorzy projektują poszczególne elementy domu: ściany, panele stropowe i dachowe. Gotowy projekt z komputerów konstruktorów trafia do działu produkcji domów, gdzie dzięki najnowszym programom wspierającym proces projektowania i sterowania produkcją planowana jest produkcja i jej techniczne przeprowadzenie. Całość procesu przebiega w kontrolowanych warunkach. Proces technologiczny oraz jakość materiałów używanych do montażu jest nadzorowana przez niezależnego zewnętrznego audytora nadzoru materiałowego. Szkielet konstrukcji, który stanowi rama drewniana jest obrabiany i montowany z milimetrową dokładnością przy użyciu najnowocześniejszych obrabiarek sterowanych numerycznie. Właściwą sztywność elementów zapewniają warstwy poszycia z płyt drewnopochodnych. Kolejne warstwy, jak styropian, wełna mineralna, membrana paroizolacyjna i płyty kartonowo-gipsowe składają się na osiągnięcie wymaganych wartości przewodności cieplnej, dźwiękochłonności i ognioodporności. Elementy ścienne wyposażone są dodatkowo w przyłącza elektryczne i hydrauliczne. Pozwala to wydatnie ograniczyć czas na instalacje elektryczne i hydrauliczne na budowie. Gotowe do transportu na budowę ściany są wyposażone także w okna, rolety i drzwi wejściowe. Z zewnątrz wymagają już tylko naniesienia ostatniej warstwy tynku mineralnego lub tylko kosmetycznych prac przy elewacji drewnianej. Od strony wewnętrznej ściany są przygotowane pod nałożenie ostatniej warstwy wykończeniowej przez Ciebie wybranej, czyli tapety, glazury lub malowania. Każdy wyprodukowany element Twojego domu podlega dodatkowo ostatecznej inspekcji jakościowej przed wysyłką na budowę. Na budowie Bezpośrednio po wytworzeniu, domy są transportowane na budowę na dużych samochodach ciężarowych. Poza elementami konstrukcji załadowywane są również wszystkie materiały budowlane do robót wewnętrznych oraz wszystkie elementy wyposażenia. Przy montażu poszczególne elementy konstrukcji są przenoszone przez dźwig bezpośrednio na przewidziane dla nich miejsca. Budynek w stanie surowym jest gotowy w ciągu jednego dnia, w przypadku większych domów może potrwać do dwóch dni zanim wiecha zawiśnie na dachu. Daleko idąca prefabrykacja w hali fabrycznej umożliwia osiągnięcie tego rekordowego czasu i sprawia, że przebieg budowy jest niezależny od słońca, deszczu, lodu i śniegu. Dach jest skrupulatnie chroniony przed deszczem. Układanie dachówek i montaż rynien dachowych trwa również tylko kilka dni. Po wykonaniu pracy brygada montażowa jedzie na następną budowę. Pozostałe prace przejmują inni fachowcy specjalizujący się w wykańczaniu wnętrz. Po około ośmiu do dwunastu tygodniach dom jest gotowy do wprowadzenia się ? wytapetowany, pomalowany, wyłożony glazurą i terakotą oraz wyposażony w podłogi, drzwi, instalacje elektryczne i grzewcze.

Zadziwiające jest to, że dom stawiają nam w jeden, góra dwa dni. Od startu do zamieszkania minie nie więcej niż 7 tygodni. W fabryce robione są nie tylko ściany i izolacje, ale także instalacje elektryczna, grzewcza i wodna.

Ponad standard firma proponuje szereg ekologicznych dodatków takich jak: kolektory słoneczne, pompę ciepła, wentylacje z odzyskiem ciepła. W ofercie znajdziemy także dom pasywny.

Wszyscy zainteresowani mogą odwiedzić budowę domu DAN-WOOD HOUSE 10 października od godz. 10 do 17 w Mysłowicach Morgach, ul. Graniczna, gdzie budowany jest dom Point 150.1 Plus.

Kolejna oferta należy do firmy EURODOM. Tutaj prefabrykowanie sprowadza się do budowy w systemie kanadyjskim. Eurodom buduje ponad 300 domów rocznie i ma już 2000 oddanych budynków, głównie za zachodnią granicą. Okazuje się, że nasi sąsiedzi mniej boja się drewnianych konstrukcji. Z oferty wnioskuję, że firma stawia głównie na domki letniskowe. Sporo realizacji znajduje się w Hiszpanii. To co warto zobaczyć, to zapis zdjęciowy z budowy domu - od fundamentów do gotowego "mieszkania".

Eurodom chwali sie otwarciem nowej hali produkcyjnej o powierzchni 670 metrów kwadratowych gdzie precyzyjne maszyny numeryczne przygotowują budulec. Firma uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na swoje projekty. Gratulujemy!

68_8

Domy firmy TADEKS FERTIG HAUS budowane są w oparciu o sprawdzone - najlepsze niemieckie standardy jakościowe dla budownictwa prefabrykowanego, dlatego konstrukcja budynku powstaje z importowanego, suszonego komorowo, struganego 4-stronnie oraz impregnowanego przeciw grzybom i pleśniom drewna najwyższej jakości. UFF ale długie zdanie. Firma oferuje 3 typy budowli. Warto zapoznać się z realizacjami, gdzie zobaczymy jak firma buduje i jaki jest wynik końcowy procesu.

KB Kopahaus S.A. wychodząc naprzeciw najbardziej wymagającym klientom poszła o krok dalej. Na bazie technologii szkieletowej poprzez wykorzystanie najnowszych rozwiązań technicznych, wyspecjalizowanego parku maszynowego oraz najwyższych norm jakościowych powstał prefabrykowany dom szkieletowy. Od typowego budownictwa szkieletowego różni nas maksymalna prefabrykacja elementów składowych domów, najwyższej jakości materiały oraz niespotykana dotąd jakość i precyzja wykonania. Tak piszą o sobie specjaliści z Kophaus. Na swojej stronie prezentują różne ujęcia tematu: domy pasywne, prefabrykowane, ekologiczne, energooszczędne.. Wrażenie robi bogate portfolio oraz zaangażowanie w działalność pro społeczną. jest to jednocześnie pierwsza firma akcyjna w naszym zestawieniu oraz pierwsza publikująca raport o odpowiedzialności społecznej.

Firma FuturaDom jest wyłącznym dystrybutorem domów gotowych firmy ?holz&raum?, która jako jedyna w Polsce buduje, wykorzystując materiał izolacyjny Isowood oraz system fasadowy w oparciu o płytę STEICO protect?. Tak wita nas FuturaDom. Zapraszają od razu do wizyty i szczerej rozmowy o potrzebach klienta. Prawdą jest, że chaos na rynku budowlanym zniechęca do eksperymentowania z technologią inna niż murowana cegła/pustak. Zobaczmy realizacje.

termo_1

Firma Multicomfort to zespół ekspertów zajmujących się sprzedażą domów energooszczędnych. Posiadają gruntowną wiedzę i doświadczenie w projektowaniu tego typu rozwiązań. Na swojej stronie firma chwali się zdjęciami termograficznymi, które dowodzą szczelności i precyzji wykonanych budynków. W oczy rzuca się zapewnienie o 30 letniej gwarancji na całość konstrukcji.

Ile kosztuje budowa domu prefabrykowanego? Na róznych stronach podawane są różne ceny. Można jednak wyciągnąć z tego jakąś średnią na poziomie od 2000 do 3000 zł netto za metr domu. Pewne jest, ze im większy tym lepszą cene możemy uzyskać. Najmniejsze konstrukcje domów (nie mówimy o letniskach) zaczynają się od 90 metrów. największy domek miał 150 metrów.

Wszystkie firmy reklamują swój produkt jako łatwy i szybki w budowie. Na drugim planie jest niska cena, trwałość i gwarancja. Każda firma ma w ofercie opcję energooszczędną i ekologiczną. Większość chwali się możliwością budowy domu pasywnego. Żadna z prezentowanych firm nie pokazała oryginalnych i ciekawych projektów. Nie ma to nic wspólnego z tym co widzimy za granicą, gdzie prefabrykaty to chleb powszedni. Brakuje pięknych i nieziemskich produkcji designerskich.