Cis to długowieczny krzew, który ładnie wygląda przez cały rok. Świetnie nadaje się on do niewielkich ogrodów, ponieważ potrzebuje nawet 20 lat, aby osiągnąć wysokość 2 m. Poza tym jest to dobra propozycja dla początkujących ogrodników, gdyż pielęgnacja nie sprawia żadnego problemu.

Cis - dlaczego warto posadzić go w ogrodzie?

cisyW Polsce cisy są bardzo popularne, gdyż można z nich stworzyć gęsty żywopłot, odgradzający od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Ponadto można je przycinać, aby uzyskać fantazyjne figury i bryły geometryczne, więc jest to oryginalna ozdoba ogrodu. Tego typu krzewy mogą rosnąć w cieniu, jak również nasłonecznionym stanowisku, a do tego poleca się je do sadzenia w miastach. Mają one miękkie, ciemnozielone i lekko błyszczące igły, a zimą doskonale widoczne są też niewielkie, czerwone owoce przyciągające ptaki.

Sadzenie

Cis powinien być posadzony w ogrodzie na takiej samej głębokości, na jakiej rósł w donicy. Potrzebuje on żyznej, próchniczej i dość wilgotnej gleby. Niektóre odmiany można bez przeszkód sadzić o dowolnej porze roku, choć zimą zmarznięta ziemia może okazać się przeszkodą. Warto podkreślić, że krzewy mają zwarty system korzeniowy, dlatego problemem nie będzie przeniesienie w inne miejsce nawet większych egzemplarzy. Sadząc cisy, trzeba mieć na uwadze, że są to rośliny trujące. Toksyczne są zarówno same igły, jak i owoce (jadalna jest tylko czerwona osnówka). Warto więc umieścić krzewy w takim miejscu, aby dzieci nie miały do nich łatwego dostępu. W razie konieczności możemy poszukać cisa męskiego, który nie zawiązuje owoców.

Przycinanie

Każdy, kto zdecyduje się na cisy w swoim ogrodzie, musi pamiętać o ich regularnym przycinaniu. Trzeba to robić dwa razy w roku - pierwsze cięcie powinno odbyć się wiosną, a drugie późnym latem (maksymalnie do połowy sierpnia). Bez tego krzewy nie mogą prawidłowo się rozwijać, gdyż światło nie będzie docierało równomiernie do wszystkich części. Co więcej, przycinanie gałązek przed nadejściem zimy zmniejsza ryzyko ich złamania pod ciężarem śniegu.

Jak wygląda prawidłowe przycinanie cisów? Trzeba pozbyć się przede wszystkim chorych, cienkich i osłabionych pędów, zwłaszcza tych w środkowej części krzewów. Zaleca się, aby tego typu prace przeprowadzać w okresie bezdeszczowym, ale jednocześnie trzeba unikać upału. Po radykalnym cięciu cisy należy podlać, warto też zastosować odpowiedni nawóz do iglaków. Krzewy te mają zdolność do intensywnej regeneracji, dlatego nie powinniśmy się obawiać mocnego przycinania - czasami jest to wręcz konieczne.