W Paryżu stwierdzili, że metro przeznaczone do szybkiego, bezkolizyjnego transportu to za mało. Dlatego też, przy okazji remontu jednego z tamtejszych lokali komunalnych, opracowali system ogrzewania mieszkań za pomocą powietrza z metra.

Jak wyliczyli naukowcy pasażer metra emituje do 100 W energii cieplnej przy okazji każdej przejażdżki podziemną kolejką. Dodając do tego jeszcze energię oddawaną przez same pociągi, wychodzi nam, że pod ziemią jest znacznie cieplej niż na powierzchni.

Nowy system ogrzewania ma wypompowywać z nadmiernie nagrzanej stacji metra ciepłe powietrze i transportować je do 17 mieszkań umieszczonych tuż nad nią. Co ważne, budynek w którym znajdują się te mieszkania, jest już połączony ze stacją, przy pomocy klatki schodowej. Gdyby nie to cała inwestycja byłaby  bowiem nieopłacalna.

Szczęśliwy budynek, posiadający bezpośrednie połączenie z metrem i dzięki temu darmowo ogrzewany, znajduje się przy Rue Beaubourg, a jego remont kończy się w przyszłym roku. Już zazdroszczę jego przyszłym lokatorom.

źródło: inhabitat