Tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do naszych tradycji świątecznych, między innymi kulinarnych, że pewnie ciężko nam wyobrazić sobie Wigilię bez tradycyjnych dań. Nie ciekawiło Was co znajduje się na stołach we Włoszech, w kulturze, o której tyle ostatnio piszemy na Futureblogu? Przyznam się Wam, że nie miałem pojęcia jak wygląda ich Wigilia, mimo że jestem wielkim fanem kuchni włoskiej.

Po krótkich poszukiwaniach i lekturze dowiedziałem się, że Włosi raczej nie świętują szczególnie samej Wigilii Bożego Narodzenia. Oczywiście jest to dla nich dzień uroczysty i spożywają elegancką kolację, ale jest to raczej uroczyste oczekiwanie na pasterkę, na którą tłumnie wybierają się całe rodziny.

Dopiero w samo święto Bożego Narodzenia siadają do świątecznego stołu w porze obiadu i, jak to Włosi, odchodzą od niego praktycznie po kolacji. Pod hasłem ?tradycyjne danie świąteczne? ciężko znaleźć kilka powtarzających się dań. Wychodzi na to, że takowych nie ma. Jest to poza tym uzależnione od regionu. Podczas gdy na północy Włoch w świątecznym menu są faszerowane mięsem, szynką, warzywami i serem tortellini, na południu popularna jest lasagna z sosem pomidorowym z mięsem wieprzowym i kilkoma rodzajami serów. Podawane są też zupy, na przykład z porów z ziemniakami i jajkami przepiórki oraz truflami.

Lasagne i tortellini

Danie główne stanowi wielka sztuka pieczonego mięsa. Może to być wieprzowina, jagnięcina czy też kura lub kogut z pieczonymi ziemniakami oraz warzywami. Najpopularniejszym deserem jest typowe i znane na całym świecie włoskie ciasto ? panettone z bakaliami i posypane cukrem pudrem pandoro z dodatkiem czekolady i likieru. Przed świętami we Włoszech sprzedaje się kilkadziesiąt milionów tych świątecznych ciast, przybierających rozmaite kształty, od wysokich bab po gwiazdy i inne oryginalne figury. Opakowane są w kolorowych, bogato zdobionych pudłach. To również typowy prezent, jaki dostają Włosi od swych pracodawców przed Bożym Narodzeniem.

Panettone i pandoro

Na stole pojawia się wiele innych deserów, między innymi tort ryżowy, a także bardzo popularne nugaty o wielu smakach z orzechami. Włosi mają swój odpowiednik piernika ? pan speziale, ciasto z miodem i bakaliami.

Jak widać ich tradycja znacznie różni się od naszej, ale z pewnością warto kiedyś spróbować i ?przemycić? na nasz, polski wigilijny stół jeden z tych włoskich smakołyków..