Oto chiński przepis na ekologiczne auto - wyszukać wszystkie najbardziej szalone, motoryzacyjne ekonowinki, upchać je w jednym modelu samochodu, nadać mu futurystyczny kształt, wymyślić chwytliwą nazwę, strzelić kilka wizualizacji i gotowe. W taki właśnie sposób powstawał pewnie w pracowni SAIC (Shanghai Automotive Industry Corporation), Ye Zi ("liść"), pojazd anonsowany jako "najlogiczniejsze auto świata", łamiące przy okazji wszelkie prawa fizyki.

Jak nietrudno się domyślić nazwa samochodu pochodzi od kształtu jego dachu, który pokryty jest ogniwami słonecznymi. Wraz z wiatraczkami umieszczonymi w kołach pojazdu, poruszanymi przez pęd powietrza podczas jazdy, stanowią one źródło zasilania tego "bolidu".

Najciekawsze jednak przed nami. Podwozie zbudowane z metalu o strukturze organicznej (MOF) ma przechwytywać CO2 i zużywać je w mikrobiologicznych ogniwach paliwowych (MFC) do produkcji energii. Jedynym substratem tego procesu ma być para wodna. Tyle ze strony SAIC, posłuchajmy co sądzą na ten temat eksperci.

Spencer Quong - naukowiec z 15-letnim doświadczeniem w dziedzinie stosowania zielonych technologii w motoryzacji, twierdzi, że wszystkie te technologie są realnym źródłem energii. Niemniej, są one szalenie niepraktyczne, jeżeli chodzi o zastosowanie ich w samochodzie.

System MOF jest obecnie testowany przez Departament Energetyk USA w kontekście magazynowania wodoru w autach z ogniwami paliwowymi. Jak na razie wielką wadą tego systemu jest emitowanie wielkich ilości ciepła, co powoduje oczywistą potrzebę chłodzenia systemu. Co do turbin w kołach to, wg. Quong'a, powodują one raczej niepożądany opór powietrza, zamiast produkować energię. Jedynie w kilku ściśle określonych sytuacjach (hamowanie, jazda z górki) okazują się być efektywne. Podsumowując Quong formułuje zarzut:

Owszem auto to łamie prawa fizyki, gdyż zużywa znacznie więcej energii na funkcjonowanie wszystkich "dodatków", niż na same poruszanie się.

A miało być tak pięknie...

źródło: wired

P.S.: Oto kilka  innych konceptów samochodów: Węgierskie auto 2 w 1 BWW Lovos Nissan V2G