Po 11.09.2001 samotny bagaż na lotnisku czy stacji kolejowej budzi grozę. Dlatego władze potaniły wysłać do walki z nim kamery CCTV.

Konsorcjum dziesięciu organizacji, z sześciu europejskich krajów, pracuje właśnie nad wdrożeniem w życie systemu SUBITO czyli Surveillance of Unattended Baggage and the Identification and Tracking of the Owner (System dozoru nad pozostawionym bagażem i namierzania jego właściciela).

Najprościej rzecz ujmując system działa podobnie do detekcji twarzy w aparatach fotograficznych. Gdy kamera zauważy pozostawiony bez opieki bagaż, obraz jest przewijany do momentu, w którym pojawił się on w kadrze, a osoba go pozostawiająca jest śledzona przez kamery na całym lotnisku.

System ma skutecznie śledzić potencjalnych terrorystów dzięki  algorytmom zachowań, które pomogą ustalić dokąd dana osoba zmierzała oraz dzięki rozpoznawaniu chodu podejrzanego. Inne algorytmy odpowiadać mają natomiast za śledzenie bagażu, nawet gdy nie zgubi on swego właściciela. Czyżby Orwellowskie wizje miały się spełnić?

źródło: gizmag