Kask narciarski to najlepsza metoda ochrony głowy podczas zjazdów na stoku. Jego zadaniem jest minimalizowanie niebezpieczeństwa urazów czaszki. Producenci cały czas udoskonalają swoje produkty, aby zapewniały maksimum bezpieczeństwa. Nowoczesne kaski narciarskie B-style muszą spełniać najbardziej restrykcyjne wymogi dotyczące ich produkcji i użytkowania. Najlepsze modele są lekkie, utrzymują dobrze ciepło i spełniają szereg norm. Czy jednak zastanawialiście się, jak jest zbudowany taki kask i co decyduje o jego wytrzymałości?

stylowe kaski narciarskie

Kaski narciarskie a ich zewnętrzna część

Zewnętrzna warstwa kasków jest wykonywana z bardzo twardego materiału. Najczęściej stosuje się włókno węglowe, które jest odporne na uderzenia i przebicie. Wnętrze jest wyścielone antybakteryjnym materiałem, w którym nie rozwijają się drobnoustroje. Dzięki temu nawet długie i intensywne użytkowanie kasków nie obniża jego wygody. Kaski narciarskie B-style przepuszczają powietrze, dzięki czemu głowa ma zapewnioną cyrkulację.

 

Dlaczego dobra wentylacja jest tak ważna? Kask składa się z wielu warstw, a sama głowa poci się trakcie wysiłku fizycznego, co może prowadzić do nieprzyjemnego uczucia, a nawet odparzeń i otarć. To nieprzyjemne zjawisko nie występuje w kaskach, które posiadają dobrą wentylację. Ma to oczywiście wpływ na podniesienie ceny, ale lepiej zainwestować w lepszy produkt, który nie będzie obniżał naszego samopoczucia.

Uchwyt na gogle

Kaski narciarskie B-style posiadają również uchwyt na gogle. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie musimy martwić się o zgubienie naszych okularów zjazdowych. Do ich montażu służy specjalny uchwyt. Bardzo ważny jest system mocowania, dzięki któremu nasz kask będzie trzymał się na głowie. Warto przyjrzeć się przed zakupem sposobom montowania pod brodą, przymierzyć kask i dokładnie dopasować. System mocujący składa się z pasków, które regulują jego długość. Na tym jednak nie koniec ? musimy koniecznie sprawdzić jakość zapięcia i przetestować jego siłę.

Bezpieczeństwo na stoku

Kolejnym istotnym elementem jest ochrona dla uszu. W czasie zjazdu w zimowej aurze nasze uszy mogą nawet ulec odmrożeniu. Ochronę dla uszu producenci rozwiązują na dwa sposoby: przez zdejmowane ochraniacze na uszy lub jednolitą powłokę (skorupę) kasku. Jednak producenci dobrze zdają sobie sprawę z tego, że dla użytkowników liczy się nie tylko kwestia bezpieczeństwa. Niektóre modele kasków umożliwiają podłączenie do nich słuchawek. Dzięki temu można oddawać się białemu szaleństwu słuchając jednocześnie ulubionej muzyki. Dodatkowym atutem nowoczesnych kasków jest ich ciekawy design.