Osoba niewidoma korzystająca z dotykowego ekranu - rzadki widok. A jednak okazuje się, ze jest to możliwe. A to dzięki aplikacji opracowanej na... letnim obozie.

Czytnik Braille'a

Zacznijmy jednak od początku. Co roku Uniwersytet Stanforda zaprasza najzdolniejszych studentów z całych Stanów do udziału w dwumiesięcznym obozie, podczas którego dostają oni do wykonania przeróżne zadania. Adam Duran, student z Nowego Meksyku, miał opracować elektroniczny czytnik alfabetu Braille'a. Rzeczywistość zrewidowała jednak nieco te plany i tak oto powstała aplikacja do pisania Braillem.

Obecnie urządzenia elektroniczne przeznaczone dla osób niewidomych są strasznie drogie - ich cena to ok 6000 $. Jednak aplikacja stworzona przez studenta może uczynić przydatnym dla niewidomych każde w zasadzie urządzenie z dotykowym ekranem. Najciekawszy koncept kryjący się za nią to tzw. ruchoma klawiatura. Pojawia ona się bowiem w miejscach gdzie niewidomy przyłoży palce. Dzięki temu uniknie on błądzenia palcami po ekranie w poszukiwaniu odpowiedniego klawisza. Cóż prawdopodobnie aplikację wkrótce będzie można ściągnąć z internetu, a życie niewidomych znacząco się odmieni. Mi natomiast pozostaje jedynie zadać pytanie: A wy co robiliście w wakacje?

źródło: popsci