Nasza rzeczywistość to wielki rozwój cywilizacyjny, ale i wiele groźnych chorób, które niestety dotykają wiele osób. Szczególnie niebezpieczne są oczywiście nowotwory, a także choroby serca i choroby układu krążenia, niemniej jednak to jeszcze nie wszystkie niebezpieczeństwa, które czekają na przeciętnego człowieka. Powstawanie chorób ma często związek z naszym trybem życia. Jesteśmy w ciągłym stresie, ciągle nie mamy czasu, odżywiamy się w niewłaściwy sposób, za mało ćwiczymy, jednym słowem nie dbamy o siebie tak, jak powinniśmy. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie wykonujemy badań profilaktycznych. Gdyby tak sprawdzić, jaki procent osób po 35 roku życia wykonuje regularnie podstawowe badania, wyniki z całą pewnością nie byłyby zadowalające.

A tymczasem badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać mniej więcej co rok, i to nawet, gdy absolutnie nic nam nie dolega. Kiedy coś się zaczyna dziać z naszym organizmem, możemy nie odczuwać kompletnie żadnych objawów, dopiero badania mogą wykazać niepokojące zmiany. Warto więc badając się regularnie i w razie czego podjąć leczenie już na samym początku rozwoju choroby. 

Jakie badania powinniśmy wykonywać profilaktycznie, aby sprawdzić, czy wszystko z naszym organizmem jest w porządku? Morfologię, badanie OB, badanie moczu, poziom cukru, cholesterol. Osoby palące powinny też wykonywać prześwietlenie klatki piersiowej. Bardzo ważnym badaniem jest również EKG, czyli specjalistyczne  badanie serca. Do jego wykonania służą aparaty EKG, za pomocą których wykonywany jest zapis pracy serca. Lekarz analizując tenże zapis jest w stanie stwierdzić, czy rytm naszego serca jest prawidłowy i czy nie występują żadne niepokojące zmiany.

Jak dokładnie wygląda badanie EKG? Kładziemy się, do klatki piersiowej, rąk i nóg podpina nam się specjalne elektrody EKG, po czym lekarz lub pielęgniarka włącza połączony z owymi elektrodami elektrokardiograf. Leżymy tak kilka sekund i to wszystko. W tym czasie elektrokardiograf rejestruje pracę naszego serca. Badanie EKG jest bardzo ważne i warto je przeprowadzać co jakiś czas, zwłaszcza od około 40 roku życia, kiedy to wzrasta ryzyko chorób serca.